Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Spotkali się pod pomnikiem

Spotkali się pod pomnikiem Data publikacji: 16 października 2017Mija rok od kiedy na skwerze przy Teatrze Tańca "Rozbark" stanął pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający żołnierzy-górników. Z tej okazji spotkali się inicjatorzy jego powstania, dawni żołnierze-górnicy, dyrektor katowickiego IPNu i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Okazały pomnik przedstawia kopalniany chodnik, z którego wyłania się górniczy wagonik z węglem, na którym położona jest czapka żołnierska, taka sama jak ta którą nosili członkowie wojskowych batalionów pracy. Miejsce jego postawienia jest symboliczne. W dawnej kopalni Rozbark stacjonowali i pracowali żołnierze-górnicy. Bytom był jednym z kilkunastu miast, do których zostały skierowane bataliony.

- Musimy pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, i przypominać ją kolejnym pokoleniom. Tutejszy monument jest świadectwem naszego hołdu wobec represjonowanych w latach 1949-1959 politycznie żołnierzy i ofiar katorżniczej, bezprawnej pracy przymusowej w kopalniach i kamieniołomach - mówił podczas uroczystości prezydent Bytomia Damian Bartyla.

dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zadeklarował, że razem ze swoimi pracownikami zrobią wszystko aby ta tragedia wpisała się w zbiorową pamięć mieszkańców naszego województwa i żeby nigdy nie została zapomniana. Zaapelował też do wszystkich, którzy pamiętają tamte czasy, byli ofiarami tej nieludzkiej pracy, bądź są członkami rodzin żołnierzy-górników o pomoc w poznaniu tych wydarzeń.

Wczorajsze spotkanie było też okazją do wspólnego wspominania tych strasznych chwil i upamiętnienia wszystkich ofiar, które pochłonął zbrodniczy system pracy.

Przypomnijmy. Po drugiej Wojnie Światowej prl-owskie władze utworzyły wojskowe bataliony pracy, do których skierowały młodych Polaków, którzy wykazywali się postawami patriotycznymi, mieli przeszłość wojenną w Armii Krajowej i podziemiu antykomunistycznym. Wystarczyło też, że pochodzili z rodzin, które komunistyczne władze w Polsce uznawały za niepoprawne politycznie. Łącznie do katorżniczej pracy zostało zmuszonych około 200 000 młodych Polaków. Zmuszono ich do pracy w kopalniach węgla kamiennego i uranu , a także w kamieniołomach. Nierzadko pracowali po 20 godzin. Niebezpieczne warunki pracy, braki w wyżywieniu, radioaktywne promieniowanie spowodowało, że wielu z nich zginęło podczas pracy, a Ci którzy przeżyli do końca życia zmagali się z groźnymi chorobami i skutkami nieludzkiej pracy.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.