Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom odNowa

Przedstawiamy Państwu działania podejmowane w ramach rewitalizacji miasta Bytom.

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Spotkali się pod pomnikiem

Spotkali się pod pomnikiem Data publikacji: 16 października 2017Mija rok od kiedy na skwerze przy Teatrze Tańca "Rozbark" stanął pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający żołnierzy-górników. Z tej okazji spotkali się inicjatorzy jego powstania, dawni żołnierze-górnicy, dyrektor katowickiego IPNu i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Okazały pomnik przedstawia kopalniany chodnik, z którego wyłania się górniczy wagonik z węglem, na którym położona jest czapka żołnierska, taka sama jak ta którą nosili członkowie wojskowych batalionów pracy. Miejsce jego postawienia jest symboliczne. W dawnej kopalni Rozbark stacjonowali i pracowali żołnierze-górnicy. Bytom był jednym z kilkunastu miast, do których zostały skierowane bataliony.

- Musimy pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, i przypominać ją kolejnym pokoleniom. Tutejszy monument jest świadectwem naszego hołdu wobec represjonowanych w latach 1949-1959 politycznie żołnierzy i ofiar katorżniczej, bezprawnej pracy przymusowej w kopalniach i kamieniołomach - mówił podczas uroczystości prezydent Bytomia Damian Bartyla.

dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zadeklarował, że razem ze swoimi pracownikami zrobią wszystko aby ta tragedia wpisała się w zbiorową pamięć mieszkańców naszego województwa i żeby nigdy nie została zapomniana. Zaapelował też do wszystkich, którzy pamiętają tamte czasy, byli ofiarami tej nieludzkiej pracy, bądź są członkami rodzin żołnierzy-górników o pomoc w poznaniu tych wydarzeń.

Wczorajsze spotkanie było też okazją do wspólnego wspominania tych strasznych chwil i upamiętnienia wszystkich ofiar, które pochłonął zbrodniczy system pracy.

Przypomnijmy. Po drugiej Wojnie Światowej prl-owskie władze utworzyły wojskowe bataliony pracy, do których skierowały młodych Polaków, którzy wykazywali się postawami patriotycznymi, mieli przeszłość wojenną w Armii Krajowej i podziemiu antykomunistycznym. Wystarczyło też, że pochodzili z rodzin, które komunistyczne władze w Polsce uznawały za niepoprawne politycznie. Łącznie do katorżniczej pracy zostało zmuszonych około 200 000 młodych Polaków. Zmuszono ich do pracy w kopalniach węgla kamiennego i uranu , a także w kamieniołomach. Nierzadko pracowali po 20 godzin. Niebezpieczne warunki pracy, braki w wyżywieniu, radioaktywne promieniowanie spowodowało, że wielu z nich zginęło podczas pracy, a Ci którzy przeżyli do końca życia zmagali się z groźnymi chorobami i skutkami nieludzkiej pracy.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.