Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Sposób na upiora

Data publikacji: 10 grudnia 2013Zdarzyło się to przed wielu laty, kiedy to jeszcze w Karbiu nie było kościoła i mieszkańcy Karbia uczęszczali do kościoła w Miechowicach. Szosę do Miechowic, która prowadziła wzdłuż Góry Gryca porastały ówcześnie gęste zarośla.

Pewien mężczyzna z Karbia o nazwisku Grabara, wracał onegdaj późnym wieczorem ze starego kościoła miechowskiego do domu, a było już po zmroku. Kiedy przechodził koło Góry Gryca, nagle wyskoczył ku niemu z zarośli upiór. Grabara ze strachu stanął jak wryty nie mogąc nawet ruszyć palcem, lecz po chwili wpadła mu do głowy zbawienna myśl. Otóż jako członek III Zakonu Świętego Franciszka nosił stale przy sobie sznur zakonny. Wyciągnął go teraz błyskawicznie i uczynił nim znak krzyża. W tym samym momencie upiór znikł, a on mógł spokojnie pójść dalej, do swego domu w Karbiu.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 28]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.