Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

3,2 mln zł na termomodernizację dwóch hal sportowych

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace termomodernizacyjne w dwóch halach sportowych w Bytomiu. Remont przejdzie hala przy ul. Kosynierów 15 w Szombierkach oraz przy ul. Strzelców Bytomskich na Stroszku. Realizacja kolejnych inwestycji sportowych możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Unii Europejskiej.

Weź udział w jubileuszowym 10. Półmaratonie Bytomskim

Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. W Polsce co roku organizuje się setki imprez, gdzie miłośnicy biegania mogą sprawdzić możliwości swojego organizmu. Jedną z nich jest Bytomski Półmaraton, którego jubileuszowa dziesiąta edycja odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 15 września.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Sport na kresach - początki

Sport na kresach - początki Data publikacji: 7 maja 2017To tytuł wystawy, którą od 18 maja będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla fanów sportu i jego historii to szansa na zobaczenie unikatowych zdjęć, pamiątek, odznak, medali, a także książek czy albumów fotograficznych, prezentujących początki sportu na Kresach Wschodnich.

Kresy Wschodnie, a zwłaszcza Galicja wschodnia, są kolebką polskiego sportu. To właśnie jego narodzinom poświęcona jest wystawa, której otwarcie zaplanowano na 18 maja w Muzeum Górnośląskim. Ekspozycja „Sport na Kresach. Początki” osnuta będzie wokół wydarzeń, postaci, klubów i towarzystw sportowych, które zapisały się w naszych przedwojennych dziejach i dzięki którym nastąpił rozwój kultury fizycznej.

Na Kresach Wschodnich działali znani teoretycy wychowania fizycznego, działacze i sportowcy, którzy propagowali zdrowy tryb życia. Wystawa przypomni takie postacie z życia sportu, jak:  Wenanty Piasecki – prekursor wychowania fizycznego w Polsce, Henryk Jordan – pionier kultury fizycznej, który przyczynił się do wprowadzenia lekcji gimnastyki do polskich szkół, Kazimierz Hamerling – jeden z pierwszych polskich sprawozdawców sportowych czy Władysław Ponurski – pierwszy Polak, który wystartował w Igrzyskach Olimpijskich.

Ponadto przedstawione zostaną sylwetki innych zasłużonych dla polskiego sportu działaczy i sportowców – Wacława, Tadeusza i Władysława Kucharów - wybitnych i wszechstronnych sportowców oraz działaczy sportowych. Wacław Kuchar po II wojnie światowej przez kilka lat mieszkał w Bytomiu i zaangażował się w reaktywację Polonii Bytom, która w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku osiągała największe sukcesy w swojej historii.

Ekspozycja zarysuje początki dyscyplin sportowych, zwróci uwagę na ewolucję sprzętu i strojów, pierwsze organizacje oraz kluby sportowe. Zwiedzający zobaczą sprzęt towarzystw gimnastycznych „Sokół”, sprzęt kolarski, szermierczy, łyżwiarski, narciarski czy lekkoatletyczny. Nie zabraknie zabytkowych fotografii, pamiątek, odznak i medali, a także książek czy albumów fotograficznych.

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Muzeum Górnośląskiego /ul. Korfantego 34/, 18 maja o 18.00.

Wstęp wolny!

Wystawa potrwa do 27 sierpnia br.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.