Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Spacer szlakiem sławnych bytomianek

Spacer szlakiem sławnych bytomianek Data publikacji: 5 października 2016Czy miłośnicy twórczości Henryka Sienkiewicza wiedzą, że jego ostatnia miłość mieszkała w Bytomiu? Także stąd pochodziła pierwsza polska lekarka na Górnym Śląsku. Pierwsze na Śląsku Towarzystwo Kobiet również miało początek w naszym mieście. Jak życie działających tu kobiet wpłynęło na losy regionu, kraju, a nawet Europy, będzie można przekonać się podczas spaceru śladami sławnych kobiet związanych z Bytomiem.

Znane kobiety z Bytomia to nie tylko Karin Stanek czy Matka Ewa – przekonują panie zrzeszone w Kongresie Kobiet Województwa Śląskiego, inicjatorki Śląskiego Szlaku Kobiet. Na swoim profilu społecznościowym piszą, że Bytom był miastem, gdzie kobiety podejmowały wiele ważnych inicjatyw: To tutaj w 1900 roku, Polki założyły pierwszą świecką organizację kobiecą pod nazwą Towarzystwo Kobiet. Inicjatorką była Teodora Dombkowa. Pierwsze zebranie odbyło się w jej mieszkaniu przy ulicy Piekarskiej 29. Także w Bytomiu, 14 lat później, 9 marca 1914 roku w sali Domu Narodowego „Ul” z inicjatywy Felicji Chmielewskiej, Stefanii Eckertowej i Janiny Omańkowskiej powstaje Związek Towarzystw Kobiecych, który skupia wszystkie działające na Śląsku organizacje kobiece. Pierwszą przewodniczącą związku zostaje wybrana Janina Omańkowska. A w hotelu Lomnitz (budynku już nie ma) w dniu plebiscytu dyżur pełni młoda lekarka Maria Rajda, po mężu Kujawska, za kilka lat zostanie posłanką na Sejm Śląski, działaczką polityczną i społeczną.

Trasa spaceru śladami sławnych kobiet z Bytomia przywoła wspomnienia o księżnych, artystkach, pisarkach, nauczycielkach, działaczkach patriotycznych, lekarkach i pracownicach. Na potrzeby projektu powstała specjalna mapa z mini informatorem o sławnych bytomiankach (dofinansował ją Urząd Miejski w Bytomiu).

Spacer rozpocznie się w sobotę, 8 października, o 15.00 na Rynku w Bytomiu i potrwa 2 godziny. Jego organizatorami są: Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Liga Kobiet Nieobojętnych, Fundacja Historii Kobiet, Piękna Strona Miasta, Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów oraz Kongres Ochrony Zabytków.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.