Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śmierć

Data publikacji: 10 grudnia 2013Onego czasu mieszkało w Rozbarku trzech braci, z których najmłodszy, w odróżnieniu od starszych, nigdy nie okazywał strachu. Powiadano, że pewnego razu zaproponował starszej dwójce, aby dzisiejszego wieczora wybrali się razem z nim na pobliski, bytomski cmentarz.

Tak też się stało. Bracia przemogli się w sobie nie chcąc okazywać swojej słabości przed najmłodszym. Kiedy to zapadła nieprzenikniona ciemność nocy opuścili dom, udając się w drogę. Młodszy chcąc sobie zażartować z braci, opatulił się w białe prześcieradło i tak udał się na cmentarz. W pewnej chwili, poprzez rozchyloną szparę tkaniny koca dostrzegł w ciemnościach białe widmo. Myślał, że to któryś z braci, więc zawołał:
- Froncek, bracie, czy to ty!?
Nie otrzymał odpowiedzi, więc podszedł bliżej, lecz nijakiej żywej duszy nie dostrzegł. W tej samej chwili w jego serce wlał się strach i nieustraszony dotąd młodzieniec co sił w nogach i co tchu w piersi pobiegł w kierunku domu. Tam zastał już braci gotujących się do snu. Nic im nie mówiąc położył się do łóżka. Trzęsąc się cały pod okrywającą go pierzyną zrozumiał, że białym widmem dostrzeżonym na cmentarzu była śmierć.

[Perlick A.: Sagen des Dorfes Roβberg, Beuthen 1926, s. 11]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.