Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

"Ślonsko wilijo", czyli wigilia wg Górnoślązaków

"Ślonsko wilijo", czyli wigilia wg Górnoślązaków Data publikacji: 15 grudnia 2013Tego, jak Górnoślązacy obchodzili wigilię dawniej i które zwyczaje przetrwały do dziś, dowiedzieli się uczestnicy sobotnich warsztatów w Muzeum Górnośląskim. Na zajęciach mali bytomianie mogli też rozpocząć przygotowania do świąt, wykonując bożonarodzeniowe ozdoby z masy solnej.

Dla wielu dzieci ciekawostki na temat wigilijnych tradycji naszego regionu brzmiały całkiem znajomo. Nic dziwnego. W ich rodzinnych domach nadal przyrządza się np. takie potrawy jak moczka, makówki czy kompot z suszonych owoców, czyli tzw. „pieczki", które na Górnym Śląsku  są popularne od wieków.

Wśród przytoczonych podczas warsztatów zwyczajów, nie brakowało jednak takich, o których nie słyszały nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Do nich należy m.in. wieszanie u sufitu gałązki świerku lub jodły i ozdabianie jej orzechami, jabłkami czy źdźbłami słomy.

Opowieści o śląskiej wigilii dały uczestnikom zajęć inspiracje do tworzenia ozdób świątecznych z masy solnej, którym poświęcona była druga część spotkania. Niektórzy w ten sposób rozpoczęli przygotowania do Bożego Narodzenia.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Urząd Miejski w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.