Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2019, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Śladem starego Bytomia

Śladem starego Bytomia Data publikacji: 23 maja 2015Przeszło trzysta osób zwiedziło dziś /23 maja/ przeciwlotniczy tunel łączący IV LO przy pl. Sikorskiego z komisariatem policji przy ul. Rostka. To jedna z tych wycieczek, która rozpaliła wyobraźnię nie tylko pasjonatów bytomskiej historii.

Nie jest nowością, że eskapady śladem bogatej i jeszcze nie do końca odkrytej historii naszego miasta, cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Nie inaczej było podczas dzisiejszej wyprawy, która rozpoczęła się w sali gimnastycznej mieszczącej się nieopodal obecnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (niegdyś Miejska Szkoła Realna).

To właśnie tam znajduje się wejście do poniemieckiego tunelu przeciwlotniczego, w którym w razie ataku bombowego schronienie mogło znaleźć prawie 300 osób. W bardzo dobrze zachowanych podziemnych pomieszczeniach można jeszcze zobaczyć oryginale drzwi oraz oznaczenia, a nawet prowizoryczną, oryginalną latrynę z tamtego okresu. 

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” realizowanego przez Macieja Bartkowa wraz z Wydziałem Promocji i Kontaktów z Mediami UM Bytom. 

Ponad 760-letni Bytom kryje jeszcze niejedną tajemnicę, warto więc śledzić plan kolejnych wycieczek, o których będziemy informować.Galeria zdjęć:Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.