Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Skarb zbója Dyngosa

Skarb zbója Dyngosa Data publikacji: 10 grudnia 2013Spacerując skrajem lasku Goja, można się natknąć na murowany ceglany mostek. W okresie międzywojennym w tym to miejscu przebiegała granica polsko-niemiecka, którą utworzono po powstaniach śląskich i po podziale Górnego Śląska w 1922 roku.

Wtedy to mostek znalazł się po polskiej stronie granicy i nie można było się do niego dostać, ponieważ był zagrodzony zasiekami z drutu kolczastego. Obecnie po tych nadgranicznych umocnieniach nie ma już żadnego śladu.
Nie było by w tym mostku nic ciekawego, bo architektura jego nie przyciąga wzroku, gdyby nie ludzka pamięć i fama, jaka się niesie w związku z wyczynami rabusia nad rabusiami, Dyngosa, szefa bytomskich rozbójników. Ten to Dyngos wykorzystać miał go do ukrycia części swoich skarbów. Uznał bowiem, że jaskinia jego oddalona o kilkaset metrów nie jest zbyt bezpieczna i w razie odkrycia straciłby wszystko, co zdołał zgromadzić w łupieżczych wyprawach. Polecił więc swoim wspólnikom wyłamać ostrożnie kilka cegieł, włożyć co cenniejsze precjoza ze skarbu, ostrożnie zamurować, a przyczółek mostowy tak zamaskować, aby najmniejszego śladu po tej operacji nie było widać.
Nie znane są losy Dyngosowego skarbu. Jedni uważają, że skarb ten za murem spoczywa dalej, tylko szkody pokopalniane spowodowały, że się w głębinę osunął. Inni natomiast twierdzą, że to Dyngos polecił przenieść go w inne miejsce. Są tez tacy, którzy powiadają, że ktoś posiadł tajemnicę Dyngosa i wszedł w posiadanie skarbu, a jego potomkowie jeszcze dzisiaj żyją w zbytku.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 16; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 18]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.