Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Skarb w miechowickim lesie

Data publikacji: 10 grudnia 2013Od wielu lat mieszkańcy Miechowic jak i okolicznych miejscowości przekazują sobie wieść o piwnicy w lesie rozciągającym się pomiędzy Miechowicami a podbytomską Rokitnicą. Ma w nim znajdować się masa pieniędzy.

Powiadają, że całe procesje ludzi udawały się już tam w przeszłości na poszukiwania skarbu, lecz zawsze dowiadywali się, że o czymś zapomnieli.
Pewnego razu biedny chłopiec, który był sierotą pasł w lesie bydło razem z innymi wiejskimi chłopakami. Byli to chłopcy z bogatszych rodzin, którzy chętnie zabawiali się jego kosztem. Wrzucili więc kiedyś jego kapelusz w otwór na wpół zapadniętej piwnicy. Chłopiec się rozpłakał, gdyż nie śmiałby wrócić do domu bez nakrycia głowy. Toteż strach przed pewną karą dodał mu odwagi, by się opuścić do piwnicy. Gdy to uczynił, tam pod piwnicznym sklepieniem ujrzał beczki pełne pieniędzy. Na jednej z nich stał kogut, który zapiał do niego:

- Podnieś swój kapelusz i napełnij go pieniędzmi. Możesz je sobie zabrać, lecz musisz się stąd wydostać tą samą drogą, którą się tu dostałeś!
Chłopiec postąpił dokładnie według wskazówek koguta. Gospodarz, u którego służył, bardzo się cieszył z niespodziewanego napływu bogactwa, toteż odtąd polubił pastuszka.
Gdy pozostali, którzy z nim wypasali bydło dowiedzieli się o tej historii, pozazdrościli swojemu kompanowi szczęścia. Chętnie też by się wzbogacili. Zagnali więc swoją trzodę w kierunku owej piwnicy, a każdy z nich chciał, by jego kapelusz został wrzucony do piwnicy, by też przynieść w nim pełno pieniędzy. Wreszcie największy mądrala wymógł, by jego to kapelusz wrzucić do piwnicznego otworu jako pierwszy. Kiedy jednak schodził w dół do piwnicy, urwało mu głowę, a tułów wraz z kapeluszem został wyrzucony na zewnątrz.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 24]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.