Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Skarb rabsika Eliasza w Goju

Data publikacji: 10 grudnia 2013Eliasz był jednym z najbardziej znanych na Górnym Śląsku rozbójników w XIX wieku. On to z Pistulką, podobnym jemu rabusiem, napsuł wiele krwi ówczesnym stróżom porządku publicznego, jak też w strachu trzymał rzeszę nowobogackich.

Gdy Eliaszowi powinęła się noga i w końcu znalazł się za kratami raciborskiego więzienia, nie mógł zbytnio liczyć na łaskawe oko wysokiego sądu, a tym samym na rychłe odzyskanie wolności. Powiadano, że nawet polubił więzienne życie, więc i za wolnością zbytnio nie tęsknił. Tam też w Raciborzu poznał doborowe grono więziennych kamratów, z którymi całymi dniami grywał w karty, a którym to też godzinami opowiadał o swoich zbójeckich wyczynach, jak i swoich poukrywanych skarbach.
Nie bardzo licząc na ich odzyskanie, jednemu z towarzyszy więziennej niedoli Eliasz dokładnie określił, gdzie znajdują się miejsca ukrycia. Jedno z takich miejsc znajdować się miało w lasku Goja, pod pomnikiem. Domniemywano, że skarn ukryty był pod pomnikiem Guttmana, rajcy miejskiego, który niedługo przed uwięzieniem Eliasza odszedł w zaświaty. Ten pamiątkowy kamień stał w pobliżu wybudowanej później oczyszczalni ścieków w Bytomiu.
Tak się stało, że niedługo później kompan Eliasza zwolniony został z reszty odbywania kary i  opuścił więzienie. Przypomniał sobie opowieść i czym prędzej udał się do Bytomia, odnalazł drogę do lasku Goja i kopiąc pod wspomnianym pomnikiem znalazł garniec wypełniony monetami. Ucieszony znaleziskiem zostawił pusty garnek, jak i parę swoich nowych butów. Przedmioty te znaleźli niedługo później przechodzący tamtędy robotnicy.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 16-17; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 19]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.