Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Skarb przy drodze do Królewskiej Huty

Data publikacji: 10 grudnia 2013Ktoś, kto nie był w Bytomiu przez ostatnie pół wieku, a tym bardziej od przedwojennych czasów, nie poznałby wcale obrazu dzisiejszego miasta. Zmieniło się prawie wszystko, daremnie więc byłoby poszukiwać dawniej zapamiętanych szczegółów topograficznych.

Oprócz miejskiej zabudowy, zmieniły się także szlaki komunikacyjne. Rozrosły się w szerz drogi, a z ich poboczy znikły rosnące dawniej przydrożne, wiekowe drzewa oraz co pewien odcinek wkopane „milowe” kamienie.
Opowiadano także, jak to pod jednym z takich milowych kamieni wbudowanych w pobocze szosy prowadzącej do Królewskiej Huty, czyli dzisiejszego Chorzowa, sławny górnośląski rabski schował w glinianym garnku część swego skarbu, zdobytego w trakcie jednej z łupieżczych wypraw. Ludziska opowiadali o tym i opowiadali, lecz nikt nie chciał za bardzo w to wierzyć, a i nikomu nie chciało się podjąć żmudnych poszukiwań pod licznie zasianymi przydrożnymi kamieniami.
Niedowiarkom ponoć szczęki poopadały, gdy znalazł się pewien mężczyzna, któremu zachciało się kopać pod kolejnymi kamieniami. Powiadano, że skarb odnalazł, a na dowód ponoć pokazywano wydobyty z ziemi, opróżniony prze znalazcę ze skarbu gliniany garniec. Co i ile tam było dobra, nikt nie mógł jednak nic powiedzieć.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 17; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 19]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.