Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Siano dla wojska św. Jadwigi

Data publikacji: 10 grudnia 2013W dawnych czasach jednego razu wiózł pewien gospodarz siano na targ do Bytomia. Jadąc z tej strony od Kamienia przyjechał ku Sroczej Górze. Tu naraz spostrzegł obok siebie osobliwego rycerza w starożytnej zbroi stojącego, który to do chłopa rzekł te słowa:

- Gospodarzu! Jeżeli nie sprzedacie na targu tego siana, to z resztą tu stańcie, a my od was ostatek odkupimy i dobrze zapłacimy, gdyż nam siana potrzeba dla naszych koni.
Gdy to ów rycerz wypowiedział, odwrócił się i wszedł w otwór do Sroczej Góry, a ów gospodarz spoglądając za tym niezwykłym rycerzem przez otwór, czyli wejście do tej góry, widział bardzo wielką liczbę dziwnie opancerzonych rycerzy i wiele osiodłanych koni przy żłobach. Gospodarz pojechał na targ, lecz mu tam wszystko siano rozkupiono, czemu się gospodarz bardzo dziwił, gdyż po inne razy nigdy wszystkiego siana nie rozprzedał, jak mu się to dzisiaj zdarzyło.
Próżno więc wracał z powrotem, a gdy przyjechał ku górze i nie mając siana, nie ukazał mu się rycerz, a wejścia do Sroczej Góry także nie znalazł. Gospodarz przyjechawszy do domu, rzecz całą wszystkim opowiedział, a starsze osoby odrzekły na to, że to nic dziwnego, gdyż rycerze na Sroczej Górze przez wiele wieków od czasu do czasu się niektórym ludziom ukazują na to, ażeby pamięć o wojsku św. Jadwigi pomiędzy ludem nie wygasła.

[Jacek z Wygiełzowa: Wojsko św. Jadwigi, Bytom 1922, s. 19-22]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.