Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 czerwca 2018, Bogna, Florentyna, Rafal

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Senior Roku ze Wzgórza Róż

Senior Roku ze Wzgórza Róż Data publikacji: 9 września 2017Aktywni, kreatywni, mający coś ważnego do powiedzenia. Tak, to bytomscy seniorzy, którzy rozpoczęli dziś na Rynku swoje święto. Podobnie jak podczas minionych edycji tegoroczna odsłona Senioriady obfitowała w ważną uroczystość – uhonorowanie Seniora Roku 2016.

Nagrodę, którą ustanowiła Bytomska Rada Seniorów, trafiła do Piotra Mankiewicza, rozbarczanina, założyciela i właściciela Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Warto dodać, że w muzeum, w którym można zobaczyć m.in. maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku, znalazo się w gronie największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego i należy do Szlaku Zabytków Techniki oraz ERIH – Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

W swojej działalności Piotr Mankiewicz kładzie duży nacisk na pamięć o tradycji i zwyczajach śląskich, dba o ich kultywowanie, organizując różne imprezy i spotkania. Jak mówił w jednym z wywiadów: Jak już coś zrobimy, mówmy o tym, bo gdy o tym nie mówimy, to tak, jakbyśmy nic nie zrobili, bo nie pobudzamy innych do działania.

W przypadku Mankiewicza, to nie tylko słowa, ale też konkretne działania, jak np. doroczne święcenie pokarmów w kościele Św. Jacka, na które wierni przywdziewają tradycyjne stroje, czy będący w trakcie realizacji projekt utworzenia mieszkania rozbarskiego.

Statuetka Seniora Roku to nie jedyna nagroda na koncie pana Piotra. Jest on także laureatem tytułu Anioła Dobrego Gestu oraz Bytomianina Roku. W ubiegłym roku został też odznaczony Medalem Miasta Bytomia.

Cieszę się, że statuetka przyznana została osobie nietuzinkowej, zaangażowanej w działalność lokalnych społeczności działającej na wielu płaszczyznach naszego miasta. To właśnie takie osoby jak Piotr Mankiewicz budują potencjał miasta, motywują do aktywności nie tylko seniorów i co najważniejsze zachęcają do poznawania swoich korzeni, odkrywania historii swoich małych ojczyzn – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas wręczenia statuetki.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek, Katarzyna Lis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.