Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2017, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom. Docelowo znajdzie tu pracę ponad 200 osób. To już kolejny inwestor, który zdecydował się rozpocząć działalność właśnie w Bytomiu.

Seminarium Gospodarcze. Jak się udaje w Recklinghausen?

Data publikacji: 18 listopada 2013Pomagamy w załatwieniu formalności, różnego rodzaju pozwoleń, ale jeśli okazuje się, że jakaś inwestycja nie jest możliwa do zrealizowania, mówimy o tym. O szansach inwestowania na terenach poprzemysłowych rozmawiano podczas drugiego dnia Seminarium Gospodarczego w Bytomiu.
Gościem seminarium był Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niestety, trzeba powiedzieć sobie szczerze: choć patrzycie w przyszłość, to nie da się odciąć od przeszłości, a Bytom ma wieloletnie zapóźnienia w dziedzinie gospodarki - odpowiadał na pytanie, dlaczego innym miastom się udaje przyciągnąć inwestorów, a Bytomiowi nie?

Jak twierdzi Wojaczek, pierwszym miastem, które miało odpowiednio przygotowane tereny pod inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej były Tychy, potem: Gliwice, Żory czy Sosnowiec. Bytom nie wykorzystał też okresu w latach 2007-2009, kiedy w całym kraju był prawdziwy wysyp inwestycji. Mają państwo świetne położenie, ale degradacja terenów powoduje, że inwestorzy omijają je szerokim łukiem - mówił prezes.

Bytom ma już tereny w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - to tereny należące do firmy 3S Factory, gdzie powstanie Data Center, ale miasto również stara się o włączenie terenów po byłej kopalni Powstańców Śląskich do KSSE. Kiedy może to nastąpić? Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku - odpowiadał Wojaczek. Przeciwnikiem Specjalnych Stref Ekonomicznych był przez długi czas minister finansów, jednak dał się przekonać, że jedna złotówka zainwestowana w strefach przynosi ośmiokrotny zysk, który po trzech, czterech latach wpływa do budżetu.

Zdegradowane po działalności przemysłowej tereny miało również Recklinghausen. Jak mówił Christoph Tesche, z jednej strony może być to szansa, z drugiej - obciążenie. Też dostaliśmy tereny nie tylko po kopalniach, ale i po amerykańskich wojskach, które tu stacjonowały - mówił Pierwszy Urzędnik Miasta Reckinghausen. Niektóre obszary były niezagospodarowane przez 20, 30 lat.  Musieliśmy je od górnictwa kupić.

Christopch Tesche dodał również, że inwestowanie w Niemczech utrudniają na przykład bardzo restrykcyjne przepisy ochrony środowiska: Przedsiębiorca musi dokładne wiedzieć, co i gdzie może postawić, mierzyć poziom hałasu itp. Recklingausen, podobnie jak Bytom też musi konkurować z innymi miastami o inwestorów, często jest to walka nierówna, bo przedsiębiorcy wybierają większe miejscowości. Często też przenoszą swoje zakłady do Niemiec Wschodnich (albo krajów Europy Wschodniej), gdzie są m.in. mniejsze koszty pracy.

Bytom walczy o inwestorów - zapewniał w trakcie seminarium wiceprezydent Bytomia Andrzej Panek. I w ten sposób promujemy nasze miasto - jako miejsce przyjazne inwestorom. W Biurze Obsługi Inwestora UM przedsiębiorca  jest obsłużony kompleksowo. Polityka miasta też zmierza do tego, by przedsiębiorcom ułatwić funkcjonowanie.
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.