Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Segiet na Liście UNESCO?

Segiet na Liście UNESCO? Data publikacji: 14 kwietnia 2016Leżący w granicy Bytomia i Tarnowskich Gór Rezerwat Przyrody Segiet ma szansę wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbyło się już kolejne spotkanie z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów do spraw UNESCO.

Celem tej wizyty była prezentacja trasy i  jej poszczególnych obiektów oraz wyznaczenie obszarów i działań, np. z zakresu utrzymania porządku czy remontu małej architektury – mówi Maciej Koźmiński, kierownik Referatu Przyrody Wydziały Spraw Komunalnych UM w Bytomiu.  
 
W sumie to 28 obiektów związanych z górniczą historią Tarnowskich Gór. Wśród nich są: Zabytkowa Kopalnia Srebra, Głęboka Sztolnia Fryderyk wraz znaną turystom Sztolnią Czarnego Pstrąga,  Hałda Popłuczkowa, łąki pogórnicze oraz Park Miejski, który jest pierwszym w Europie udanym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
 
Część wymienionych w dokumencie atrybutów, czyli obiektów wymienionych we wniosku, znajduje się po stronie Bytomia. Na Liście UNESCO ma bowiem szanse znaleźć się Rezerwat Segiet i leżąca na jego terenie Srebrna Góra.
 
Zarówno Tarnowskie Góry, jak i Bytom muszą się do tego zadania solidnie przygotować, bo już jesienią b.r.  rozpocznie się misja ekspertów UNESCO z Paryża, której zadaniem będzie zbadać stan obiektów i ocenić ich zgodność z opisem przedstawionym we wniosku  -  mówi Maciej Koźmiński,
 
 Trzeba zaznaczyć, że tarnogórska kandydatura na listę UNESCO jest jedną z najbardziej skomplikowanych w historii polskich starań o wpis ze względu na liczbę właścicieli obiektów. Wśród nich są m.in. Skarb Państwa, gminy: Tarnowskie Góry, Bytom, Zbrosławice oraz prywatni właściciele. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem dzięki Tarnowskim Górom i Bytomiowi województwo śląskie doczeka i pierwszego w historii wpisu na listę UNESCO.
 
 
Kilka słów o Rezerwacie Segiet i Srebrnej Górze
 
Położenie: północny Bytom pomiędzy Stolarzowicami, Suchą Górą, a granicą z Tarnowskimi Górami.
Atrakcje: Przy zwiedzaniu „Segietu” można skorzystać ze ścieżki dydaktycznej „Las Segiecki”. Poprowadzono ją m.in. doliną potoku, nad malowniczymi, leśnymi stawami oraz przez punkt widokowy nad kamieniołomem „Blachówka”.
 
Rezerwat Segiet został utworzony w 1953 r., w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu bukowego dawnego Lasu Segieckiego. Podłoże skalne tego terenu stanowią triasowe wapienie muszlowe oraz dolomity margliste i kruszconośne. Flora rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów i 103 gatunków roślin zielnych. Występuje tutaj prawie jednolity drzewostan bukowy, z domieszką jaworu, świerka, sosny i brzozy.
 
Srebrna Góra (347 m. n.p.m.)
 
Swoją nazwę zawdzięcza złożom srebra, nie tylko w postaci kruszcowej, ale także jako galena (inaczej błyszcz ołowiu - pospolity minerał, w składzie którego dominuje ołów z domieszką srebra), oraz galman (ruda z dużą zawartością cynku). Eksploatacja okolicznych terenów trwała bardzo długo.
 
Poniżej góry przebiegały bowiem chodniki kopalni "Fryderyk" w czasie rozkwitu tarnogórskiego górnictwa w drugie połowie XVIII wieku. Kilkadziesiąt lat później na powrót ożyło zainteresowanie Srebrną Górą, wzniesiono na niej kopalnię rud cynku.Przyroda Srebrnej Góry, która przed stuleciami zajęła miejsce po dawnych górnikach już ponad 100 lat temu zwracała ludzką uwagę swym pięknem. O nadanie Segietowi statusu rezerwatu starano się bowiem już przed I wojną światową.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM BYtom, A. Janocha

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.