Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Secesyjny gmach IV Liceum Ogólnokształcącego

Secesyjny gmach IV Liceum Ogólnokształcącego Data publikacji: 10 grudnia 2013Na jednej z tylnych elewacji secesyjnego gmachu przy niegdysiejszym Kaiserplatz (dzisiaj pl. Władysława Sikorskiego) widnieje napis: „HIER STREB’T DIE JUGEND ZU FLEISS UND TUGEND” (z niem.: „Młodzież tu dąży do pilności i cnoty”).

Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego jest jednym z architektonicznych symboli Bytomia, przyciąga uwagę, glazurowaną cegłą – materiałem elewacyjnym, który szczególnie upodobał sobie jego projektant Carl Brugger.

Wysoki dach pierwotnie pokryty był glazurowaną dachówką, całość zwieńczona kopulasto nakrytą wieżą z witrażowym zegarem. W glazurowanej dekoracji fasady dominuje herb Bytomia umieszczony w górnej części ryzalitu, a między oknami pierwszego i drugiego piętra znajdował się niegdyś napis: STÄDTISCHE KATHOLISCHE REALSCHULE. Z czasem szkoła podnosząc swą rangę, zmieniła nazwę na STÄDTISCHE OBERREALSCHULE (Miejska Szkoła Realna).

W czasach rządów nazistowskich została przekształcona w STÄDTISCHE OBERSCHULE für Jungen (Miejską Średnią Szkołę Męską) i nadano jej imię Adolfa Hitlera. Jesienią 1945 roku działało tu Państwowe Gimnazjum Męskie, potem Państwowe II Gimnazjum I Liceum Męskie. Ich kontynuatorem jest obecnie IV LO. Na budynku zachowały się ozdobne inskrypcje, elewacje boczne opatrzone napisem ERBAUT 1901 (z niem.: wybudowano w 1901).

We wnętrzu uwagę zwracają trójbiegowe reprezentacyjne schody i wiele elementów pierwotnego wyposażenia stałego, jak np. oryginalna stolarka balustrad, drzwi i okien, posadzki, secesyjne dekoracje auli. Niektóre pracownie nadal korzystają z zaprojektowanych specjalnie dla szkoły secesyjnych szaf na pomoce naukowe.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.