Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Sebastian Cichocki

Sebastian Cichocki Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom pozostawia wrażenie miasta pokaleczonego: w sensie architektonicznym, ale i mentalnym. Jednocześnie, jak każde miejsce naznaczone traumami, stanowi fascynujący obszar badań, analiz, konstruowania utopii.

W tym sensie miasto to było i będzie dla teoretyków sztuki, jak i artystów – zaprawionych w konstruowaniu alternatywnych wizji przyszłości – niesłychanie inspirującym „magazynem możliwości”. Ostatnie lata, które spędziłem pracując w bytomskiej Kronice, mógłbym nazwać gwałtownym romansem: silną emocjonalną więzią, w której czułość i empatia sąsiadowały z frustracją. W chwilach wątpliwości w sukurs przychodził mi entuzjazm przybyszy z innych miast, krajów, dla których Bytom stanowił fascynujące odkrycie. Na rzeczy poznane, prozaiczne warto jest spojrzeć oczyma „obcych”. Miasto to stanowiło dla mnie kluczowy punkt odniesienia i to nie tylko w sensie geograficznym. Efektem pracy w Kronice były kolejne projekty artystyczne, wystawy, książki, ujmując to metaforycznie: wytyczanie alternatywnej, niewidzialnej mapy miasta. Namacalne efekty zanurzenia się w tej konkretnej miejskiej rzeczywistości. Jeśli przyjmiemy, że sztuka nie potrafi wywołać zmiany społecznej, to przynajmniej sprawia, że ową zmianę potrafimy sobie wyobrazić. A to już potężne narzędzie do modelowania przyszłości…Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.