Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lipca 2018, Bogna, Brygida, Apolinary

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Schrony na Placu Akademickim otwarte!

Schrony na Placu Akademickim otwarte! Data publikacji: 14 kwietnia 2018Dwa schrony na Placu Akademickim zostały otwarte dla zwiedzających. Izby muzealne, które w nich powstały są poświęcone Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu oraz Augustynowi i Romanowi Trägerom.

Jak komentuje Damian Bartyla, Prezydent Bytomia, otwarcie tych podziemnych obiektów, zachęci mieszkańców do odkrywania kolejnych zagadek Bytomia i jego bogatej historii. Schrony te będą z ciekawością odwiedzane przez młodzież i dorosłych bytomian jako miejsce pamięci o wydarzeniach i postaciach II wojny światowej.

Oba obiekty to zabezpieczenie przeciwlotnicze typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny przeciwlotnicze. Schrony wybudowane zostały prawdopodobnie w latach 1942-1943 i przeznaczone były dla ludności cywilnej, a każdy z nich – mimo że nie są identyczne – mogły pomieścić około 150 osób.

Stowarzyszenie Pro Fortalicium, opiekun tych schronów wybrało te postacie do uczczenia nie bez przyczyny. Sasabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. walczyła pod Arnhem. Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 – 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko – bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

W drugim schronie upamiętnione zostały osoby, dzięki którym być może został zmieniony bieg II wojny światowej. Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger /mieszkający w Bytomiu/ oraz urodzony również w naszym mieście jego syn Roman szczególnie zasłużyli się podczas II wojny światowej. To dzięki ich bohaterstwu alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam /niemieckie Peenemünde/, gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią – pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów tajnej niemieckiej bazy na Peenemünde Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania, tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakiet V2.

Te schrony to kolejne dwa obiekty bytomskiej fortyfikacji, które trafiły w ręce stowarzyszenia Pro Foltalicium i zostały dostosowane dla zwiedzających. Pierwszy schron został otwarty w 2016 roku w Miechowicach. Liczący około 100 metrów obiekt poświęcony jest wydarzeniom stycznia 1945 roku.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.