Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Schronisko dla zwierząt wzorem

Schronisko dla zwierząt wzorem Data publikacji: 16 stycznia 2014Duża liczba oddanych zwierząt do adopcji, mniejsza umieralność czworonogów czy prawidłowe reagowanie na sygnały o źle traktowanych zwierzętach – bytomskie schronisko dla bezdomnych zwierząt po raporcie Najwyższej Izby Kontroli brane jest za wzór prawidłowego funkcjonowania.

Mimo iż od raportu NIK minęło kilka miesięcy, do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bytomiu często zaglądają przedstawiciele lokalnych mediów czy pracownicy samorządów sąsiednich miast, by dowiedzieć się, co zrobić, by poprawić warunki bezdomnych zwierząt.

Od poprzedniej kontroli NIK w 2011 roku wiele się w bytomskim schronisku zmieniło. Jest ono modernizowane, stare budy i kojce zamieniane są na nowe.

Według raportu NIK prawie 40% zwierząt udaje się oddać do adopcji. Nie byłoby to możliwe bez działających przy bytomskim schronisku wolontariuszy, którzy nie tylko pomagają w funkcjonowaniu placówki, ale cyklicznie organizują akcje adopcyjne. Wykorzystują do tego przeróżne okazje i mają głowy pełne pomysłów. Organizowali akcje adopcyjne na przykład przy okazji wystawy fotografii w Biurze Promocji Bytomia, podczas Festiwalu Dziwnie Fajne i Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Szukali przyszłych właścicieli czworonogów także wśród uczestników Bytomskiej Rowerowej Masy Krytycznej.

Najwyższa Izba Kontroli wyróżnia w swym raporcie nasze schronisko podkreślając, że zwierzęta oddawane do adopcji są wysterylizowane, wykastrowane, oznaczone mikroprocesorem i zaszczepione.

NIK chwali też postawę miasta w przypadku sygnałów o złym traktowaniu zwierząt: Przykładem prawidłowego reagowania na doniesienia o znęcaniu się nad zwierzętami mogą
być postępowania podjęte przez Urząd Miejski w Bytomiu, gdzie na wniosek złożony przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, dotyczący przetrzymywania dwóch psów w niewłaściwych warunkach, przeprowadzono postępowanie wyjaśniające przy udziale przedstawicieli Towarzystwa, Straży Miejskiej i Urzędu Miejskiego. W rezultacie jeden pies trafił do schroniska, a drugiego pozostawiono pod opieką właściciela, ale pod nadzorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Od marca ubiegłego roku działa również strona internetowa bytomskiego schroniska, gdzie jest wiele praktycznych wskazówek dla wszystkich chcących adoptować czworonogi -  szczegółowe opisy psów i kotów ze zdjęciami i krótką charakterystyką. Znajdują się na niej też informacje o tym, jak pomóc czworonogom. Powinni tam zajrzeć również ci, którzy zgubili zwierzaka i nie wiedzą, jak go odnaleźć.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: www.schroniskobytom.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.