Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Schron dowodzenia w Bobrku

Schron dowodzenia w Bobrku Data publikacji: 9 stycznia 2014W wyniku prowadzonych w ramach programu „Tajemniczy Bytom” działań mających na celu między innymi odnalezienie zagadkowych i ciekawych  miejsc  lub obiektów,  odkryto znajdujący się w Bytomiu Bobrku podziemny schron dowodzenia, wybudowany w latach 50-tych lub 60-tych minionego wieku.  Obiekt usytuowany jest pod budynkiem mieszkalnym (domkiem jednorodzinnym) znajdującym się przy ul. Niemcewicza. Analizując inne tego typu miejsca znajdujące się w innych miejscowościach można uznać, iż budynek ten  pełnił przede wszystkim formę kamuflażu dla opisywanego schronu, umiejscowionego – jak podano wyżej – pod domkiem.

Schron składa się z  około 20 pomieszczeń.  Posiada sprawną wentylację oraz wyjście ewakuacyjne. Jest to swoiste centrum dowodzenia na wypadek wojny, w tym także konfliktu atomowego. Schron umożliwiał pracę sztabu kryzysowego i zapewne koordynację podległych mu służb. Zachowane w bardzo dobrym stanie wyposażenie schronu świadczy, iż miał on być samowystarczalny. Posiada rozbudowaną wojskową centralkę telefoniczną,  filtry powietrza, toalety (w tym prysznice) oraz wyjście ewakuacyjne.  Jest on bez wątpienia cennym przykładem powojennej myśli technicznej, wdrażanej w życie na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jak dzisiaj już wiemy, to nie jedyne takie miejsce w Bytomiu. Na wirtualny spacer po kolejnym obiekcie zaprosimy już wkrótce…

Galeria zdjęć:
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.