Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Sala doświadczania świata

Sala doświadczania świata Data publikacji: 28 października 2016W Bytomiu powstała pierwsza tak świetnie wyposażona sala integracji sensorycznej oraz sala doświadczania świata. Profesjonalne gabinety w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Arki Bożka 21 utworzone zostały z myślą o potrzebach nie tylko uczniów niepełnosprawnych.

Terapia integracji sensorycznej określana jest mianem „naukowej zabawy”. Podczas zajęć dziecko huśta się w hamaku, toczy w beczce, jeździ na deskorolce czy balansuje na pochylni. Przez zabawę przyjemną i interesującą dla dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań.

Wśród nowych nabytków sali terapeutycznej znalazły się m.in. ścianka wspinaczkowa i tor świetlno- dźwiękowy, która robi furorę wśród rehabilitowanych dzieci. Obok nowych gabinetów terapeutycznych, z których na co dzień będą korzystać m.in. dzieci dotknięte autyzmem, niedosłuchem czy zaburzeniami ruchowymi, szkoła ma sale wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczniów.

Obecnie uczniowie rehabilitowani są metodą biofeedback (trening poprawiający pamięć, motorykę ciała i koncentrację uwagi), prowadzone jest też wpieranie nauki czytania metodą Warnkego. Sala integracji sensorycznej oraz sala doświadczania świata powstały dzięki wsparciu finansowemu gminy Bytom. Całkowity koszt to 100 tys. złotych.

Z sal korzystać będą mogli nie tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 1 mający orzeczenie o niepełnosprawności z zaleceniem prowadzenia rehabilitacji metodę integracji sensorycznej, ale również uczniowie innych bytomskich szkół. Trzeba podkreślić, że szkoła nie może odmówić realizacji zapisów z orzeczenia, tłumacząc się brakiem infrastruktury czy specjalistów.

Takie obowiązki nakłada na samorząd ustawodawca. Nie mogąc zapewnić kształcenia w wybranej formie, musielibyśmy szukać pomocy w innych szkołach czy gminach – mówi Izabela Bubalik, wicedyrektorka ZS nr 1.

Generalny remont sali, w której kiedyś mieściła się stara pracownia fizyczna, ruszył w czerwcu b.r. Bardzo nam zależało, by zmodernizowana sala była funkcjonalna i wyposażona w najlepsze sprzęty, które zresztą wspólnie wybieraliśmy w trakcie wakacji – mówi Izabela Bubalik.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.