Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Sąd Rejonowy przy ul. Piekarskiej 1

Sąd Rejonowy przy ul. Piekarskiej 1 Data publikacji: 10 grudnia 2013Początki sądownictwa w Bytomiu datowane są na okres przed 1315 r. kiedy to obok Rady Miejskiej powołana została również ława miejska stanowiąca organ ustawodawczy.

Historia zabudowy budynków więzienno- administracyjnych i sądowniczych rozpoczęła się w 1849 r. Wtedy właśnie w miejsce funkcjonujących sądów miejskiego i patrymonialnego Donnersmarcków , został utworzony sąd powiatowy. W 1894 r. w sąsiedztwie zespołu sądowo więziennego rozpoczęto budowę nowego gmachu sądu powiatowego według projektu architekta J. Heisego nawiązującego do stylu północnego renesansu.

W trakcie budowy adaptowano wcześniejszy neogotycki budynek sądu, obecne skrzydło zachodnie, do niego dobudowano wokół czworobocznego holu zamkniętego świetlikiem – nowe skrzydła neorenesansowe. W budynku tym ulokowano sąd powiatowy - Amtgericht oraz wyższą instancję odwoławczą sąd okręgowy Kreisgericht. Znamienne, że budynek ten zachowany jest do dziś w prawie niezmienionym kształcie. Na niezwykły charakter i piękno tego trójkondygnacyjnego gmachu składa się usytuowany wewnątrz dziedziniec w stylu włoskich pałaców i krużganki obejmujące cały parter i obydwa piętra.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.