Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Bytom płaci za pomysły!

10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie - resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rzeźbę górnika czeka przeprowadzka

Rzeźbę górnika czeka przeprowadzka Data publikacji: 1 lutego 2017Posadowioną na terenie KWK Bobrek – Cetrum rzeźbę górnika Waltera Tuckermanna, czeka przeprowadzka. Podczas ostatniej sesji, radni wyrazili wolę przyjęcia jej w formie darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Starania o przeniesienie rzeźby w bardziej eksponowane miejsce rozpoczęły się już w 2015 roku. Wówczas do władz miasta zwrócił się z tą sprawą bytomski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pojawiła się też propozycja, aby rzeźba po przejęciu przez miasto stanęła w okolicy Teatru Rozbark.

Przypomnijmy, że powstała w 1935 roku rzeźba górnika przez wiele lat była ozdobą i symbolem kopalni przy ul. Łużyckiej. Ustawiono ją na centralnym placu przy fontannie na niewielkim postumencie.

Postać górnika od samego początku była bardzo lubiana przez pracowników. Z okazji Barbórek przebierano go w tradycyjne mundury górnicze, a część imprez okolicznościowych organizowano na skwerze. Często także z okazji mniejszych uroczystości zakładano mu hełm górniczy – mówi Helena Jadwiszczok - Molencka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UM.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, istotne jest, aby dzieło śląskiego artysty, stanowiące cenny element dziedzictwa kulturowego, będące hołdem dla zawodu górnika i bezsprzecznie kojarzące się z industrialnym charakterem miasta, usytuowane było w miejscu, które podkreśli jego wartość. Zanim to nastąpi, rzeźba zostanie poddana pracom konserwatorskim.

Warto dodać, że twórczość Tuckermanna można spotkać spacerując ulicami Bytomia, m.in. ulicami Wallisa i Woźniaka, gdzie nad wejściami do klatek schodowych znajdują się płaskorzeźby górników. Jego prace zdobią też elewację gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej oraz budynki przy ul. Konopnickiej.

Autor: AK
Zdjęcia: H. Jadwiszczok-Molencka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.