Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Rzeźbę górnika czeka przeprowadzka

Rzeźbę górnika czeka przeprowadzka Data publikacji: 1 lutego 2017Posadowioną na terenie KWK Bobrek – Cetrum rzeźbę górnika Waltera Tuckermanna, czeka przeprowadzka. Podczas ostatniej sesji, radni wyrazili wolę przyjęcia jej w formie darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Starania o przeniesienie rzeźby w bardziej eksponowane miejsce rozpoczęły się już w 2015 roku. Wówczas do władz miasta zwrócił się z tą sprawą bytomski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pojawiła się też propozycja, aby rzeźba po przejęciu przez miasto stanęła w okolicy Teatru Rozbark.

Przypomnijmy, że powstała w 1935 roku rzeźba górnika przez wiele lat była ozdobą i symbolem kopalni przy ul. Łużyckiej. Ustawiono ją na centralnym placu przy fontannie na niewielkim postumencie.

Postać górnika od samego początku była bardzo lubiana przez pracowników. Z okazji Barbórek przebierano go w tradycyjne mundury górnicze, a część imprez okolicznościowych organizowano na skwerze. Często także z okazji mniejszych uroczystości zakładano mu hełm górniczy – mówi Helena Jadwiszczok - Molencka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UM.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, istotne jest, aby dzieło śląskiego artysty, stanowiące cenny element dziedzictwa kulturowego, będące hołdem dla zawodu górnika i bezsprzecznie kojarzące się z industrialnym charakterem miasta, usytuowane było w miejscu, które podkreśli jego wartość. Zanim to nastąpi, rzeźba zostanie poddana pracom konserwatorskim.

Warto dodać, że twórczość Tuckermanna można spotkać spacerując ulicami Bytomia, m.in. ulicami Wallisa i Woźniaka, gdzie nad wejściami do klatek schodowych znajdują się płaskorzeźby górników. Jego prace zdobią też elewację gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej oraz budynki przy ul. Konopnickiej.

Autor: AK
Zdjęcia: H. Jadwiszczok-Molencka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.