Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Ryszard Mosingiewicz

Ryszard Mosingiewicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Docelowym miejscem naszej podróży był Wrocław. Zatrzymaliśmy się w Bytomiu tylko dlatego, że na kilkanaście godzin stanął tu transport wiozący nas na Zachód.

W trakcie tej przerwy mój ojciec wyszedł do miasta, a tam spotkał znajomych. Oni zapytali: Bronek, gdzie ty się pchasz do Wrocławia? Tu jest praca. Zostań. Po przyjeździe do Bytomia miałem 3 miesiące, ale dzięki rodzinie i środowisku, w którym dorastałem zapałałem miłością do dwóch miast: Bytomia i Lwowa. Co prawda przez miejscowych byliśmy początkowo postrzegani jako „Ruscy" albo Ukraińcy, a nie jako Polacy, którzy musieli opuścić swój dom, ale z czasem było łatwiej.

Zresztą, zaraz po wojnie była nas w Bytomiu cała masa, mogliśmy wspólnie pielęgnować wspomnienia i promować kulturę lwowską. Sporym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że Ślązacy nas rozumieją i dobrze się przy lwowskich dźwiękach bawią! Widzę to nawet dziś, kiedy występuję na scenie, że Ślązakom nie obce są lwowskie piosenki. Kiedy w 1972 roku byłem we Lwowie, nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia - miasto było zaniedbane i chyba celowo niszczone. Ludzie mogą powiedzieć, że podobnie jest z Bytomiem, ale ja tak nie sądzę. Tu zawsze coś się dzieje.

Szkoda tylko, że ludziom brakuje kultury, żeby zachować porządek na ulicach. Żal patrzeć na młodych ludzi, którym przeszkadzają wiaty przystankowe, czy pełne kosze na śmieci... Mimo to, kocham Bytom. Miałem propozycje pracy i zamieszkania w innych miastach - w Gdańsku i Lublinie, ale odmówiłem i nigdy tej decyzji nie żałowałem.

 

Ryszard Mosingiewicz, laureat Nagrody Prezydenta Bytomia Muza 2009.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.