Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Rynek

Rynek Data publikacji: 10 grudnia 2013Dziś dawny kształt Rynku możemy rozpoznać po pasie bruku z łamanego kamienia, którym zaznaczono na płycie jego niegdysiejszy obszar. Gdyby nie fotografie z tamtego okresu, trudno byłoby nam wyobrazić sobie jego wygląd, przeszedł bowiem diametralną zmianę.

Rynek powstał podczas lokacji miasta w XII wieku i był ponad połowę mniejszy niż obecnie. Do 1945 roku jego zachodnią pierzeję zajmował obszerny kwartał zabudowy ze zniszczonym przez Sowietów ratuszem. Wyburzenie zachodniej części rynku odsłoniło najważniejszą obecnie budowlę Rynku – kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.

Wykopaliska, jakie prowadzono tam w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ujawniły średniowieczne pozostałości, m.in. piwnice ówczesnych kamienic, ruiny kramów i warsztatów rzemieślniczych, a także fragmenty szesnastowiecznego ratusza. W latach pięćdziesiątych XX wieku na placu Poli Maciejowskiej ( dopiero w 1991 roku zmieniono nazwę na Rynek) w miejscu, w którym dziś znajduje się fontanna, działała kiedyś stacja benzynowa, przez nieistniejącą już zachodnią pierzeję biegły szyny tramwajowe, rosły drzewa.

Wciąż zmieniająca się zabudowa Rynku urzeka swoim klimatem czasem budzi zdziwienie. Sporo już napisano o zmianie jego wizerunku, głosy są podzielone, ale do mieszkańców należy ocena tego, jak dziś postrzegają centrum.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.