Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Rycerze u bram miasta

Rycerze u bram miasta Data publikacji: 9 września 2016Warsztaty kowalskie, pokazy alchemików i moc walk rycerskich – to tylko część atrakcji III Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego, który w najbliższy weekend /10-11 września/ zamieni Park Miejski w średniowieczną osadę.

Lśniące zbroje, szczęk oręża i jarmarczny gwar – to atrybuty imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Do stworzenia niepowtarzalnego klimatu prastarej osady zadbają Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” oraz rycerze z całej Polski.

W tym roku odwiedzą nas bractwa z Warmii i Mazur, będą także rycerze z Warszawy, Chojnic czy Nowego Sącza oraz grupy rekonstrukcyjne ze Śląska. Jedną z nowości tegorocznej imprezy będzie Bitwa o Most. Specjalnie na tę okazję utworzony zostanie most, który stanie się polem walki dla czterech rycerzy
– mówi Mirosław Markowski, dowódca bytomskiego stowarzyszenia.

Podobnie jak w ubiegłym roku nie zabraknie średniowiecznych rzemieślników, którzy pokażą, jak niegdyś powstawały przedmioty codziennego użytku. Dla zainteresowanych przygotowano pokazy tkackie, warsztat wyrobu masła czy tworzenia papieru czerpanego. Chętni będą mogli samodzielnie wykonać swoje naczynie podczas warsztatów garncarskich lub wykuć coś samodzielnie pod okiem kowala – mówi Mirosław Markowski.

Na miłośników średniowiecznej kultury, których bardziej niż walki rycerskie interesuje staropolska kuchnia, czekać będą liczne stoiska z żywnością. Bytomianie będą mogli skosztować np. kuchni kresowej, a także potraw bazujących na średniowiecznych zwyczajach kulinarnych. Nie zabranie więc podpłomyków i warzonych według starych receptur piw.

Sobotnie /10 września/ atrakcje rozpoczną się o 12.30. Tego dnia o 12.50 zaplanowano m.in. Turniej miecza długiego o glejt Prezydenta Bytomia oraz koncert zespołu Stout grającego muzykę dawną i celtycką.

O 14.00 zobaczymy widowiskową Bitwę o Most, pokaz sokolniczy, po którym rycerze staną do walki w Otwartych Mistrzostwach Polski Południowej w średniowiecznych walkach pełno kontaktowych w formule 3/3. Wieczorem (o 20.00) zaplanowano pokaz fire show.

Ciekawie prezentuje się też niedzielny /11 września/ program imprezy. Na ten dzień zaplanowano bowiem turniej strzelania z łuku tradycyjnego, konkurencje walki na miecz i tarcze oraz... trójbój rycerski. Zawody te można porównać do dzisiejszych stongmanów, tyle, że w wersji rycerskiej. Dużą atrakcją niedzielnej odsłony będzie też pokaz konny w wykonaniu grupy Dextrarius – mówi Markowski.

Przypomnijmy, że założone w ubiegłym roku Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” jest jednym z 30 największych w Polsce. Zakładając tę grupę byliśmy przekonani, że miasto z ponad 760- letnią tradycją, zasługuje na drużynę rycerską, która będzie reprezentować je podczas turniejów.

Ludzie garną się do historii, chcą odkrywać nowe rzeczy i stawiać sobie nowe cele, ale przede wszystkim chcą być razem. III Bytomski Jarmark Średniowieczny to doskonała okazja, by lepiej poznać tę epokę, bo w średniowiecznym życiu każdy znajdzie coś dla siebie
– mówi Markowski.

Szczegółowy porgram można znaleźć tutaj.

Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek, ubiegłoroczna edycja imprezy

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.