Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozmawiali o przyszłości szkoły

Rozmawiali o przyszłości szkoły Data publikacji: 4 lutego 2017Damian Bartyla, prezydent Bytomia spotkał się /2 lutego/ z nauczycielami i rodzicami dzieci chodzących do Szkoły Podstawowej nr 37 w Stroszku. Podczas spotkania prezydent zapewniał zebranych, że dołoży wszelkich starań, by połączenie SP 37 z Gimnazjum nr 11 przebiegło bez szkody dla uczniów.

Społeczność SP nr 37 przy ul. Narutowicza 9 nie zgadza się z decyzją o tym, by włączyć w jej struktury Gimnazjum nr 11 przy ul. Tysiąclecia 7. Zgodnie z nowym porządkiem samodzielne gimnazja mają być włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Z takiego rozwiązania skorzystano w Bytomiu także w przypadku trzech innych szkół.

Proszę wziąć pod uwagę, że przed nami 2–letni okres przejściowy, w trakcie którego będziemy wypracowywać jak najlepsze rozwiązania
– mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Dostosowując do wymogów reformy sieci bytomskich szkół, braliśmy pod uwagę najbardziej optymalne warianty, nie tylko z punktu widzenia ekonomiczego, ale przede wszystkim mając na uwadze dobro ucznia – dodał prezydent. Zdementowane zostały także nieprawdziwe informacje dotyczące likwidacji  SP nr 37.

W spotkaniu wzięli udział m.in. wicekurator oświaty Jacek Szczotka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu, Bożena Szarama oraz bytomscy radni.

Znana jest nowa sieć bytomskich szkół, przygotowana w związku z wprowadzaną przez rząd  reformą oświaty. Ponieważ zmiany dotyczą wygaszania gimnazjów i przywrócenia 8-letniego nauczania w podstawówkach, cześć funkcjonujących obecnie placówek zostanie przekształcona.

Od 1 września 2017 r. powstaną w Bytomiu trzy nowe szkoły podstawowe powstałe po przekształceniu gimnazjów. I tak w Łagiewnikach funkcjonować będzie SP nr 27 (po przekształceniu Gimnazjum nr 9), w Stolarzowicach – SP nr 47 (po przekształceniu Gimnazjum nr 15), a w Śródmieściu, przy ul. Tarnogórskiej 2 - Szkoła  Podstawowa Mistrzostwa Sportowego (po przekształceniu Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi).

Warto dodać, że nabór do pierwszych klas, będzie tam prowadzony dopiero za dwa lata. W tym czasie szkoły, w których dotychczas uczyli się starsi uczniowie, zostaną dostosowane do potrzeb tych młodszych.

Zmiany czekają też cztery samodzielne gimnazja, które zostaną włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Z takiego rozwiązania skorzystano w przypadku: Gimnazjum nr 2, które  zostanie włączone do SP nr 3 przy ul. Strażackiej 2, Gimnazjum nr 7 w Szombierkach, które  postanowiono włączyć do SP nr 45 przy ul. Zakątek 20. Dwa kolejne: Gimnazjum nr 8 w Karbiu włączone będzie do SP nr 21, a Gimnazjum nr 11 przy ul. Tysiąclecia 7 – do SP nr 37 przy ul. Gabriela Narutowicza 9.

Wraz z nowym rokiem szkolnym, w ośmioletnie szkoły podstawowe zamienią się: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Zespół Szkół  nr 1. Zespoły szkół, w skład których wchodzą jedynie dotychczasowe gimnazja i licea ogólnokształcące, staną się od 1 września 2019 r. czteroletnimi „ogólniakami”. Zmiany te dotyczyć będą: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Żeromskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Józefa Nickla 19, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego z przy ul. Powstańców Śląskich 2.

Do wygaszenia przeznaczono Gimnazjum nr 6 przy ul. A.F. Modrzewskiego 5 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Dotychczasowe Gimnazjum nr 2 dla Dorosłych, funkcjonujące w Centrum Kształcenia Ustawicznego, zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1 dla Dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VII i VIII.

Duże zmiany czekają również szkolnictwo zawodowe, bo efektem reformy będzie wprowadzenie szkoły branżowej. Branżowymi szkołami I stopnia staną się dotychczasowe zasadnicze szkoły zawodowe.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.