Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Rozbarczanie poświęcili pokarmy w tradycyjnych strojach

Rozbarczanie poświęcili pokarmy w tradycyjnych strojach Data publikacji: 15 kwietnia 2017Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych. W Bytomiu – Rozbarku za sprawą wiernych, tradycja ta staje się jeszcze piękniejsza. Już po raz szósty rozbarczanie przyszli ze „Święconką” ubrani w ludowe stroje rozbarskie.

Tradycja święcenia pokarmów w strojach rozbarskich w parafii Świętego Jacka pierwszy raz miała miejsce w 2012 roku. Jej pomysłodawcą jest Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, założyciel i właściciel Muzeum Chleba w Radzionkowie. To dzięki jego zaangażowaniu udało się odtworzyć dawną tradycję noszenia stroju rozbarskiego, czyli jednego ze strojów ludowych Górnego Śląska.

Do udziału w uroczystości zachęcamy nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież, których z roku na rok przybywa – mówi Piotr Mankiewicz. W 2016 roku przyszło prawie 200 osób, które chciały wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu – dodaje Mankiewicz.

Również i w tym roku, mimo kapryśnej pogody, na święcenie pokarmów w tradycyjnych strojach rozbarskich przyszły tłumy bytomian. Na to wyjątkowe wydarzenie przyjeżdżają również mieszkańcy ościennych miejscowości, między innymi z: Radzionkowa, Piekar Śląskich czy Orzecha. To bowiem okazja, aby zobaczyć piękne, kolorowe i staranie uszyte stroje rozbarskie, w które ubierają się nie tylko kobiety i mężczyźni, ale również dzieci.

Warto również podkreślić, że niezwykłości temu wydarzeniu dodaje fakt, że uroczystość święcenia pokarmów prowadzona jest przez księży w... gwarze śląskiej.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.