Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 listopada 2018, Aniela, Klaudyna, Roman

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

Żurawie na Łużyckiej. Trwa budowa nowej strażnicy

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy oraz ceremonia podpisania aktu erekcyjnego przypieczętowały dziś /13 listopada/ realizację ogromnej i wyczekiwanej nie tylko przez bytomskich strażaków inwestycji przy ul. Łużyckiej.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rozbana - coraz bliżej realizacji

Rozbana - coraz bliżej realizacji Data publikacji: 14 listopada 2017Dawne Zakłady Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wraz z przyległymi terenami to miejsce bliskie sercom Ślązaków, zdrobniale nazywane  Rozbanką. Teren ten objęty programem pilotażowym w ramach długoterminowych działań rewitalizacyjnych wciąż wywołuje emocje. Tak jest chociażby w czasie spotkań konsultacyjnych, a przypomnijmy, że trwają one od sierpnia. Wczoraj, 13 listopada w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym im. Gorczyckiego odbyło się kolejne z tego cyklu. Długo zastanawiano się jakie ma mieć przeznaczenie niszczejący dotąd zabytkowy budynek. Teren ten daje wiele możliwości. Nic więc dziwnego, że przedstawiono ponad 50 ciekawych propozycji.

Dawne zakłady kolei wąskotorowych mogłyby zostać zaadaptowane na cele m.in.: kulturalno-artystyczne obejmujące zarówno imprezy masowe jak i bardziej kameralne (teatralne, taneczne, koncertowe), ekspozycyjno-wystawowe (ekspozycje stałe i okresowe)  prezentacyjno-targowe. W obiekcie znaleźć się mają także pomieszczenia coworkingowe i  konferencyjne. Jak widać przewidziano coś dla ducha, jak i dla ciała. Powstaną 3 obiekty gastronomiczne, restauracja w dawnym budynku wagonowym z zaplanowaną przestrzenią ogródkową i dwa bary w budynku magazynowym - jeden stały, drugi uruchamiany na czas określonych wydarzeń. Będzie też można skorzystać z noclegów w hostelu, który powstałby w miejscu dawnej łaźni.

W kilku mniejszych pomieszczeniach prowadzona będzie działalność dydaktyczno-warsztatowa, w tym także dla osób niepełnosprawnych czy wykluczonych społecznie.

Podczas dyskusji pojawiły się także propozycje skierowane do młodych ludzi – możliwość przeprowadzania mniejszych wydarzeń sportowych czy rekreacyjnych- np. dla fanów rolek. Ciekawą, dającą moc zabawy i wrażeń propozycją są escape roomy – mówiąc najkrócej, pokoje zagadek, fizyczna wersja popularnych gier komputerowych. Ze względu na brak miejsca niestety w koncepcji nie wzięto pod uwagę parku linowego i skateparku. Warto przypomnieć, że bytomianie mają już takie miejsce usytuowane w przepięknym zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla. Przyjęto wykonanie trasy rowerowej dwukierunkowej oraz odtworzenie przebiegu kolei wąskotorowej. Dla zwolenników sztuki outdoorowej ważną informacją pewnie będzie fakt, że mural wykonany na betonowym ogrodzeniu od ul. Kochanowskiego, zostanie zachowany i będzie miał nowe miejsce we wschodniej granicy planowanej inwestycji.

Koncepcja przewiduje w większości teren utwardzony przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ale także od strony wschodniej i zachodniej niewielkie obszary zielone z możliwością wypoczynku na ławeczkach. Projekt zakłada budowę miejsc parkingowych z wjazdem od strony ulicy Musialika dla 74 samochodów, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.

Nie zapominając o pierwotnej działalności Zakładów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych najwięcej jednak czasu poświęcono tematowi ogromnej hali głównej nr 2, pierwotnie przeznaczonej na warsztaty, będące w stanie obsłużyć technicznie tabor kolejowy liczący nawet 25 wagonów dwuosiowych. To właśnie to miejsce ma zaspokoić oczekiwania  pasjonatów kolei wąskotorowych, hobbystów kolejnictwa czy zabytkowych samochodów i motocykli przy zachowaniu spuścizny ZGK. Ma pogodzić funkcję warsztatowo-naprawczą z wystawienniczą.

Spotkanie konsultacyjne dotyczące Rozbanki w ramach Planning for Real prowadziła Fundacja Napraw Sobie Miasto. Na otwartym spotkaniu w grudniu przedstawi wypracowaną ostateczną  koncepcja funkcjonowania tego obiektu oraz plan działania. O dokładnym terminie tego wydarzenia będziemy Państwa informować. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy zainteresowani planowanymi działaniami.

Już w przyszłym roku mają ruszyć prace rewitalizacyjne, dzięki czemu teren zyska drugie życie.

log123.jpg


Galeria zdjęć:Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc Pronobis Studio

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.