Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 stycznia 2019, Marian, Jan, Antoni

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Współpraca między narodami

Współpraca między narodami Data publikacji: 25 października 2017W Szkole Podstawowej nr 5 rozpoczęła się realizacja projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rodzina Polonijna - współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce.”

Zakłada on dwuletnią współpracę pomiędzy grupą dzieci i młodzieży ze Szkoły Średniej nr 2 w Drohobyczu na Ukrainie a uczniami klasy kulturalno-medialnej Szkoły Podstawowej nr 5. Owocem tej wymiany kulturowej będą internetowe przewodniki po: Drohobyczu i okolicy dla turystów z Polski oraz  Bytomiu i okolicach dla turystów ze Wschodu i Zachodu.

W październiku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z gośćmi z Drohobycza wspólnie realizowali pierwszy moduł „Polonijnych warsztatów młodych dziennikarzy”.

Program warsztatów zawierał liczne atrakcje: zwiedzanie ciekawych zakątków naszego miasta i okolic, zajęcia w Muzeum Górnośląskim, spotkanie z przedstawicielką Biura Rozwoju Miasta i Współpracy Zagranicznej, zajęcia w Bytomskim Centrum Kultury przygotowane przez Klasy Aktywności Twórczej, wykłady w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Był też czas na integrację, rozwijanie twórczego myślenia i kreatywności.  Młodzież tworzyła wodne obrazy, uczestniczyła w zajęciach z dogoterapeutą, haftowała matematyczne figury, wędrowała po szkole szlakiem zadań ukrytych w kodach QR, rozegrała międzynarodowy mecz koszykówki.

Szczegółowe relacje można znaleźć na stronie szkoły https://sp5-bytom.edupage.org/ oraz na stronie gazety internetowej „Majdan” http://maydan.drohobych.net/?p=52998

Projekt został złożony przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach we współpracy z bytomską szkołą.


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arc. SP 5

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.