Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2018, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rodzina na zakręcie. Miejskie bilbordy ostrzegają

Data publikacji: 6 listopada 2017Zawziętość, gniew, obojętność, obwinianie, niedocenianie, wypominanie, obojętność – to ostrzeżenia, które pojawiły się na bilbordach w Bytomiu. Realizatorzy 2. edycji projektu „Drogowskaz dla rodzin” chcą uzmysłowić odbiorcom m.in., że trudne relacje miedzy dorosłymi wpływają niekorzystnie na rozwój dzieci. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tak, jak w pierwszej edycji projektu, ponownie posłużyliśmy się znakami drogowymi
– mówi Marta Szmelcer z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na znakach ostrzegawczych umieściliśmy zachowania dorosłych, które prowadzą do pogłębienia problemów w rodzinie, jeśli zostaną zlekceważone. Kiedy w codziennym życiu w naszych relacjach z partnerem dominuje gniew, oziębłość, wypominanie, zawziętość czy obwinianie, wówczas nasze dzieci nie będą czuć się bezpiecznie.

Marta Szmelcer podkreśla, że chodzi tu o wszystkie rodziny, nie tylko te objęte pomocą MOPRU. Żyjemy dziś w ciągłym pędzie, coraz rzadziej mówimy o uczuciach, bo brakuje nam czasu – mówi. Warto jednak popracować nad związkiem, żeby nie znaleźć się rodziną z na zakręcie. Dlatego w mieście, oprócz bilbordów, pojawiły się plakaty, a w instytucjach publicznych rozdawane są także ulotki. Na tym jednak nie koniec.

Pomysłodawcy projektu „Drogowskaz dla rodzin kontynuacja” prowadzą warsztaty dla rodziców objętych wsparciem i pomocą asystentów rodziny, a także z ojcami osadzonymi w areszcie śledczym w Bytomiu. Chcieliśmy dotrzeć do rodzin w kryzysowych sytuacjach, a osadzenie w areszcie, taką właśnie jest – tłumaczy Marta Szmelcer. Podczas tych warsztatów staramy się uzmysłowić ojcom, że do kontaktów z własnymi dziećmi muszą się przygotować w sposób szczególny. Ich relacje z pewnością są i będą trudniejsze, ale to wcale nie znaczy, że muszą być złe. Ponadto odbyły się spotkania dla pedagogów z bytomskich szkół podstawowych, którzy będą rozmawiać z rodzicami o tym, kiedy kończy się wychowanie a zaczyna przemoc.

Projekt zakończy konferencja „Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?”. Zaproszeni zostaną na nią bytomscy m.in. pedagodzy, pracownicy socjalni, dzielnicowi. W dużej mierze poświęcona ona będzie relacjom w rodzinach.

W realizacji projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie uczestniczą przedstawiciele: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji „Dom Nadziei”, Sądu Rejonowego i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu.


pobierz ulotkę informacyjną


pobierz plakat

bytom (4x2). kolejowa pl.kruczkowskiego przy_supersamie.jpg

bytom (6x3). zabrzańska 7 kier.centrum bytomia..jpg
jestem opanowany.jpg


Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.