Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2018, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Ponad 41 mln zł dofinansowania na rewitalizację Bobrka

Bardzo się cieszę, że kolejny projekt w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji otrzymał dofinansowanie. Dowodzi to, że proces rewitalizacji Bytomia nie jest zagrożony, a przygotowane przez nas wnioski są dobre – mówi prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Data publikacji: 14 września 2017Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 29 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Lokalnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Edycja 2017.

W środę, 13 września, porozumienie o współpracy przy realizacji projektu podpisali: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Rafał Szpak, Pierwszy Zastępca Miejskiego Komendanta Policji Dariusz Dziurka i Dyrektor Aresztu Śledczego Artur Szumowski.

Tak, jak w poprzedniej edycji, kampania wizerunkowa oparta będzie na znakach drogowych. Tym razem skorzystamy ze znaków ostrzegawczych, żeby w prosty i czytelny sposób uświadomić dorosłym, że to, jakie mamy relacje z partnerem, czy jesteśmy w związku szczęśliwi i spełnieni, ma ogromny wpływ na zachowanie dzieci i ich poczucie bezpieczeństwa – mówi Marta Szmelcer, Przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. Na znakach ostrzegawczych pojawią się takie hasła, jak: brak czasu, lenistwo, obojętność, zazdrość, obwinianie, zawziętość. Na znakach informacyjnych będą hasła: zrozumienie, przebaczenie, empatia, wyrozumiałość, zainteresowanie, kompromis.

W mieście w październiku oraz listopadzie pojawią się bilbordy i plakaty, miejskie instytucje kolportować będą ulotki. Będą też gadżety – notesy czy kalendarze. Projekt rozpocznie się we wrześniu warsztatami skierowane do grupy ojców i matek wytypowanych przez asystentów rodziny pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz grupy ojców przebywających w Areszcie Śledczym w Bytomiu. To osoby, które nie mają dostatecznych umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. Często przenoszą niewłaściwe wzorce z własnego dzieciństwa, nie potrafią komunikować się między sobą i nie radzą sobie z agresją oraz swoimi trudnymi emocjami, krzywdzą najbliższych.

Uczestniczący w projekcie pedagodzy pojawią się w bytomskim areszcie śledczym i poprowadzą tam specjalne warsztaty dla ojców. Musimy pamiętać, że osoby osadzone często także są rodzicami – mówi Marta Szmelcer. Odsiadując wieloletnie wyroki, niejednokrotnie nie mają szans zaistnieć w rozwoju dziecka, a nawet jego świadomości. Trzeba włożyć wiele wysiłku, by ułożyć relacje pomiędzy osadzonym w areszcie rodzicem, a jego dzieckiem. Czy jest możliwe, by po wyjściu na wolność stał się dla dziecka autorytetem? Postaramy się nauczyć ich tego podczas warsztatów.

Projekt zakłada również prelekcje dla rodziców, które pedagodzy poprowadzą w 27 bytomskich szkołach. Koncentrować się one będą na następujących zagadnieniach: „Kiedy kończy się wychowanie, a zaczyna przemoc wobec dziecka? Gdzie szukać pomocy i wsparcia?” Wcześniej pedagodzy będą uczestniczyć warsztatach prowadzonych przez psychologa oraz funkcjonariusza policji. Projekt zakończy konferencja „Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?”. Zaproszeni zostaną na nią bytomscy m.in. pedagodzy, pracownicy socjalni, dzielnicowi. W dużej mierze poświęcona ona będzie relacjom w rodzinach – mówi Aleksandra Snoch, terapeuta z Arka-Med. Nie ma co ukrywać, że żyjemy w czasach powszechnych rozwodów, dorośli zakładają nowe rodziny, a dzieci muszą stawić czoła nowej rzeczywistości – żyć z nową, obcą osobą pod jednym dachem, z daleka od jednego z rodziców. Często w takich rodzinach dochodzi do nieporozumień, rodzi się agresja, czasem przemoc. Musimy nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały i zapobiegać negatywnym zdarzeniom, jakie mogą mieć wpływ na rozwój dzieci.

W realizacji projektu uczestniczyć będą pracownicy: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji Dom Nadziei, Sądu Rejonowego i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu.

Przypomnijmy, ubiegłoroczny projekt „Drogowskaz dla rodzin”, dotyczący przeciwdziałania przemocy, był odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, który w raporcie „Przemoc w wychowaniu w opinii społecznej oraz w relacjach rodziców” wykazywał, że ok. 1/3 społeczeństwa aprobuje stosowanie kary fizyczne w wychowaniu. Około jedna czwarta osób uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą.

W ramach kampanii informacyjnej w mieście pojawiło się 1 000 plakatów, 10 000 ulotek, 700 lnianych toreb, a także informacje na citylight’ach, które prosto i jasno za pomocą znaków drogowych wskazywały rodzicom i opiekunom jedyny właściwy kierunek w wychowaniu dzieci. Znaki „stop” służyły do wyeksponowania czynności zakazanych, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka. Pojawiły się na nich takie hasła jak: nie poniżam, nie karcę, nie ośmieszam, nie obrażam, nie policzkuję, nie wyzywam, nie popycham, nie szarpię. Znaki informacyjne to w bytomskiej kampanii rysunki i hasła, które pokazywały, co należy robić, by wychować pewnego siebie, szczęśliwego młodego człowieka. Pojawiły się na nich rysunki i napisy z hasłami: spędzam wspólnie czas, szanuję, akceptuję, słucham, przytulam, kocham.

Pracownicy socjalni, asystenci rodzin oraz kuratorzy sądowi zachęcali rodziców, opiekunów rodziców zastępczych do skorzystania z możliwości podniesienia kompetencji rodzicielskich w trakcie specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów, a w Biurze Promocji Bytomia w ramach spotkań z ekspertem można było skorzystać z porad dotyczących wychowania.

Na ubiegłoroczny projekt Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło ponad 32 tys. zł.

drog 1.JPG
drog 3.jpgdrog 4.jpgdrog 2.jpg

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: KMP, Areszt Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.