Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2018, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Rocznica pobytu księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

Rocznica pobytu księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu Data publikacji: 5 października 2016W najbliższą sobotę, 8 października przypada 32. rocznica wizyty księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu. Z tej okazji odbędzie się prezentacja filmu „Ostatnia Msza”, którego najważniejszą częścią jest dźwiękowy zapis słów wypowiedzianych przez księdza Jerzego Popieluszkę w Bytomiu.

Przypomnijmy, że w 1984 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił jedną ze swoich ostatnich mszy w swoim życiu. Jego przyjazd do Bytomia był wydarzeniem niewątpliwie doniosłym i wyjątkowym. Poza Warszawą i Częstochową, gdzie na Jasną Górę przybywał Popiełuszko na Pielgrzymki Ludzi Pracy, to właśnie Bytom był jednym z czterech miast, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie kapelan „Solidarności” modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Jak się okazało odprawiona 8 października 1984 roku msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego była jedną z ostatnich w życiu Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie wygłosił kazanie, którego treść dotychczas znana była wyłącznie w formie papierowego stenogramu. Okazało się jednak, że zachowało się także dźwiękowe nagranie słów księdza Jerzego. Ono właśnie stanowi kanwę nowego filmu zrealizowanego w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”, którego premierę zaplanowano właśnie na 8 października.

W materiale pokazane zostaną także archiwalne, niepublikowane wcześniej materiały, jakie Maciej Bartków. koordynator projektu odnalazł w archiwum IPN w Katowicach. Projekcja filmu i spotkanie z Krzysztofem Przybylskim, jednym z organizatorów pobytu księdza Jerzego Popiełuszki w naszym mieście, odbędzie się w sali konferencyjnej biurowca przy ul. Moniuszki 22 w Bytomiu. Początek o 11.30.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.