Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Robert Cieślar

Robert Cieślar Data publikacji: 9 grudnia 2013Pochodzę z Ustronia, ale po dwóch latach mieszkania w Bytomiu, mogę powiedzieć, że czuję się tutaj jak u siebie. Z przyczyn zawodowych, jak i prywatnych bliższe są mi dzielnice Miechowice i Bobrek. Moje pierwsze skojarzenia z Bytomiem sięgają lat 90-tych. W nieistniejącej już dyskotece Mirage w Ustroniu, bawiło się dużo osób z Bytomia.

Jako ewangelik, słyszałem też o osobie Matki Ewy i jej działalności społeczno-charytatywnej. Dochodziły do mnie także informacje o wysokim bezrobociu, likwidacjach kopalń, a także huty w dzielnicy Bobrek. Moje pierwsze doświadczenia zawodowe na zawsze związane będą z Rozbarkiem. Spędziłem tam ponad miesiąc.

Zdegradowany teren po kopalni „Rozbark”, pustostany, ale też piękne, stare kamienice i sploty ulic i tajemniczych zakamarków – te obrazy na człowieku z Beskidów zrobiły największe wrażenie. Chciałbym tu jeszcze wrócić zawodowo, gdyż mam duży sentyment do tej części miasta. Potem był Bobrek. Cudowne miejsce. Ulice: Stalowa, Pasteura, Piecucha czy Olszewskiego. Hałdy, których częściowo już nie ma, a jeszcze w ubiegłą zimę bawiliśmy się i zjeżdżaliśmy z nich na sankach.

To w tej przestrzeni próbujemy razem coś zrobić: młodzi ludzie i my. Lecz zanim zaczniemy, musimy się wsłuchać w ich głos. By nawiązać nić porozumienia potrzeba zaufania i czasu, a także decyzji, że usuniemy jak najwięcej „przeszkód i barier”. Dziś łatwo jest zrzucić odpowiedzialność na dziecko, bo jest złe, niedobre, głupie, niż zastanowić się jakie kroki możemy podjąć my, dorośli, by umożliwić dziecku zrozumienie rzeczywistości, w której żyje. Nasza praca jest tu, w dzielnicy, na podwórku czy ulicy.

Jesteśmy na „ty”. Nie ma „proszę pana”. Jest relacja ja-ty. To dobry początek. Nie narzucam się ze swoją wizją świata, społeczeństwa, życia. Moja czy nasza praca, gdyż w skład Grupy Pedagogów Ulicy „UNO” wchodzi jeszcze dwóch pedagogów i koordynator, to nie tylko ulica ale także szukanie środków na projekty młodych ludzi, zajęcia, wyjścia czy choćby na nasze pensje. Piszemy rocznie kilka projektów do różnych programów grantowych.

Potrzeb jest wiele. Jak na razie zdarzają się „cuda”. Cieszę się, że powstał PAL i działa kolejny rok. Cudem jest także zaangażowanie lokalnej społeczności, ich własne sprawy i problemy: śmieci, place zabaw itp. Bobrek walczy ze stereotypami i jedynie dzięki partnerstwu, którego zalążek stworzył PAL, ma szansę tę walkę wygrać. Silne partnerstwo i dobre inicjatywy wydają mi się teraz najbardziej potrzebne.

Robert Cieślar – pedagog ulicy, działa w Grupie Pedagogów Ulicy „UNO” z ramienia Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.