Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Rezerwat Segiet

Rezerwat Segiet Data publikacji: 16 stycznia 2014Rezerwat Segiet został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa z 7 kwietnia 1953r., w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu bukowego dawnego Lasu Segieckiego położonego na Srebrnej Górze, na Garbie Tarnogórskim. Zajmuje on obszar około 24,7 ha na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Podłoże skalne tego terenu stanowią triasowe wapienie muszlowe oraz dolomity margliste i kruszconośne. Flora rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów i 103 gatunków roślin zielnych. Występuje tutaj prawie jednolity drzewostan bukowy, z  domieszką jaworu, świerka, sosny i brzozy. W rezerwacie występują trzy zespoły leśne z charakterystycznym prawie całkowitym brakiem warstw mszystych, które są reprezenowane przez odmienny typ lasu bukowego.  Spośród trzech typów buczyn objętych ochroną, występujących w rezerwacie, najciekawsza jest ciepłolubna buczyna storczykowa, tworząca 9-hektarowy płat na południowym stoku Srebrnej Góry.

Drzewostan, osiągający wiek 130-150 lat, tworzy buk   z niewielką domieszką lipy drobnolistnej i jaworu.  W dobrze rozwiniętej warstwie krzewów występuje bez czarny, jawor i dereń świdwa, natomiast runo zdominowane jest przez konwalię majową i barwinek pospolity. Poza nimi rosną tu inne gatunki roślin: perłówka zwisła, kopytnik pospolity, fiołek leśny i podagrycznik. Drugim typem buczyny jest kwaśna buczyna niżowa, zajmująca 5-hektarowy płat na północnym stoku Srebrnej Góry. Drzewa osiągają wiek do 150 lat, a w warstwie krzewów występuje bez koralowy, jawor  i bez czarny.

Trzecim typem buczyny jest buczyna karpacka, tworząca 10-hektarowy płat na prawie płaskim szczycie Srebrnej Góry. Oprócz 150-letnich buków występują tutaj: bez czarny, jawor  i jarzębina. Problemem, który występuje i w przyszłości może stanowić zagrożenie dla trwałości lasu   w rezerwacie, jest praktycznie całkowity brak odnowienia naturalnego buka. W rezerwacie występuje wiele gatunków roślin i zwierząt chronionych. Spośród roślin runa na uwagę zasługują: wawrzynek wilcze łyko, tojad dzióbaty, obuwik pospolity, śnieżyca wiosenna, lilia złotogłów, storczyk i barwinek. Fauna rezerwatu jest reprezentowana przez około 60 gatunków ptaków lęgowych, 25 gatunków ssaków oraz kilka gatunków płazów  i  gadów.

Przykładem fauny są występujące m.in.: żaby - jeziorkowa i trawna, ropucha szara, traszki grzebieniaste związane ze środowiskiem wodnobłotnym, jaszczurki – zwinka i żyworódka, padalec i żmija zygzakowata, a także ptaki reprezentowane przez gile, dzięcioły, puszczyki, zięby, rudziki, kosy, sikory bogatki i pokrzewki.Na terenie rezerwatu wytyczono i wydano w 1997r. w formie przewodnika, tzw. ścieżkę dydaktyczną, która zapoczątkowała cykl opracowań ,,Przyrodnicze ścieżki dydaktyczne na Garbie Tarnogórskim”. Inicjatywa, adresowana głównie do młodzieży, jest ciekawym uzupełnieniem nauki w szkole, umożliwiającym zarówno poznanie unikalnych elementów przyrody, jak i sposobów ich aktywnej ochrony.

Położenie rezerwatu w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych sprawia, że jest on chętnie odwiedzany, jednak należy pamiętać o tym, iż jest to teren, na którym obowiązują ścisłe zakazy, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, zabraniające m.in.:

- chwytania dziko żyjących zwierząt, ich płoszenia, zabijania,polowania, niszczenia nor i legowisk zwierzęcych oraz gniazd ptasich i wybierania z nich jaj,
- pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin,
- wysypywania i wylewania odpadów, niszczenia gleby,
- ruchu pieszego, rowerowego, poza szlakami do tego wyznaczonymi,
- wjeżdżania samochodami i motocyklami,
- wprowadzania psów bez smyczy i kagańca.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: M.Galas

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.