Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Rezerwat leśny Segiet i okolice

Rezerwat leśny Segiet i okolice Data publikacji: 15 grudnia 2013Cicha ostoja buków osiągających wiek 130-150 lat to znakomita propozycja na weekendowy wypad, tym bardziej że przez las wiedzie ścieżka dydaktyczna. W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się ponadto nieczynny kamieniołom Blachówka oraz ośrodek sportu i rekreacji Sportowa Dolina.

Na pograniczu miast Bytomia i Tarnowskich Gór zlokalizowany jest rezerwat leśny Segiet, który powołano Zarządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 27 kwietnia w 1953 roku, w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych fragmentu naturalnego lasu bukowego z domieszką świerka i sosny. Powierzchnia tego terenu jest w znacznym stopniu zmieniona przez działalność górnictwa kruszcowego. Uwidacznia się to w postaci licznych lejów będących zapadliskami po dawnych szybach. W rezerwacie występują trzy zespoły leśne, które reprezentowane są przez odmienny typ lasu bukowego. Południową część rezerwatu porasta ciepłolubna buczyna storczykowa. Drzewostan osiąga wiek 130-150 lat, a w jego runie występują: konwalia majowa, barwinek pospolity, kopytnik pospolity, perłówka zwisła, podagrycznik i fiołek leśny. W części północnej rezerwatu występuje kwaśna buczyna niżowa, której drzewa osiągają wiek 150 lat. W jej ubogim runie rosną: kosmatka owłosiona, borówka czarna i śmiałek pogięty. Pozostałą część rezerwatu pokrywa żyzna buczyna karpacka (z albumu "Bytom. Z natury zielony" 2013 r.)
Autor: KM
Zdjęcia: Fot. M. Galas

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.