Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rewitalizacja miasta. Trwa weryfikacja przedsięwzięć

Rewitalizacja miasta. Trwa weryfikacja przedsięwzięć Data publikacji: 22 lipca 2016Bytomianie mają pomysł na Bytom. Na apel o zgłaszanie pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne odpowiedzieli bardzo licznie. Wpłynęło ponad 200 kart. Teraz są one weryfikowane.

Przypomnijmy, w Bytomiu trwają prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne są jego integralną częścią. W maju i czerwcu w podobszarach rewitalizacji trwały konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których mieli oni okazję zgłaszać swoje pomysły na poprawę jakości życia. Warto jednak podkreślić, że pomysły na przedsięwzięcie rewitalizacyjne mógł zgłaszać każdy. Pomysły wpłynęły zarówno od przedstawicieli instytucji, jak i osób prywatnych – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM. Otrzymaliśmy zgłoszenia od szkół, przedszkoli, szpitali, wspólnot mieszkaniowych. Propozycję złożyła też na przykład bytomska prokuratura czy areszt śledczy.

Spektrum pomysłów na lepszy Bytom jest bardzo szerokie. Począwszy od remontów fasad budynków, chodników i ulic, przez organizację szkoleń, zdrowotnych programów profilaktycznych, po adaptację zabytkowych pomieszczeń na centra kulturalno-sportowe. Część z nich jest bardzo przyziemna, ale są też propozycje zaskakujące, jak na przykład budowa lotniska dla lekkich i ultralekkich maszyn latających oraz małych samolotów biznesowych. Zwracano też uwagę na potrzeby ludzi starszych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym i niepełnosprawnych intelektualnie. Jedno ze stowarzyszeń ma pomysł na to, jak uratować zabytkowy komin przy dawnej kopalni Rozbark. Jego członkowie chcieliby utworzyć tam ściankę wspinaczkową i centrum sportu.

Propozycje są bardzo różnorodne i niejednokrotnie bardzo szczegółowe – przyznaje Izabela Domogała. Dodaje jednak, że: wiele spraw z punktu widzenia pracowników Urzędu Miejskiego mogło się wydawać mniej istotnych, tymczasem dla mieszkańców mają one większe znaczenie. Do takich należą na przykład ustawione w odpowiednich miejscach i odpowiednich ilościach ławki na chodnikach.

Nadesłane przez mieszkańców propozycje są teraz weryfikowane. Następnie pogrupowane w tzw. wiązki projektów i wpisywane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Konsultacje nad programem ruszą we wrześniu. Gminny Program Rewitalizacji jest niezbędnym narzędziem do pozyskiwania pieniędzy na realizację przedsięwzięć. Trzeba pamiętać, że to bardzo ważny dokument dla rozwoju miasta. Gmina nie ma odrębnych środków na finansowanie działań rewitalizacyjnych. Będą one finansowane przede wszystkim z funduszy europejskich. Największa część pochodzi z dwóch funduszy UE – Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Bardzo mocno trzeba podkreślić, że osoba, firma czy instytucja, która będzie chciała realizować dany projekt, musi mieć zapewniony co najmniej 15% wkład własny. Środki UE nie są jednak jedynym źródłem finansowania rewitalizacji. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne mogą być finansowane ze środków własnych projektodawców. Mogą oni też sięgać po dotacje na przykład z państwowych jednostek budżetowych, albo fundacji.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.