Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Remontowany kościół św. Małgorzaty

Data publikacji: 5 października 2018
logo kolor.jpg
Archeolodzy zakończyli prace we wnętrzu kościoła św. Małgorzaty. Na fundamenty romańskiej świątyni, których szukali, nie natrafili, ale na tym nie koniec poszukiwań. W przyszłym roku przeszukamy całe Wzgórze św. Małgorzaty, bo całkiem prawdopodobne, że mogła znajdować się ona w innym miejscu grodu – mówi Beata Badura, archeolog z Muzeum Górnośląskiego.

Jak wyglądała taka świątynia, można się przekonać, udając się do Siewierza. Tam znajduje się, jeden z najstarszych w Polsce, kościół św. Jana Chrzciciela. Mierzy zaledwie 6 na 9 metrów. Świątynie budowane w tych czasach były bardzo małe – opowiada Beata Badura. Wstęp do nich miał zazwyczaj kasztelan i jego najbliżsi, nie wykluczamy zatem, że fundamenty bytomskiego romańskiego kościoła znajdują się w miejscu innym, niż szukaliśmy. W przyszłym roku, we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przeszukamy teren za pomocą georadaru. Nie możemy jednak wykluczyć, że fundamentów neoromańskiego kościoła już na Wzgórzu św. Małgorzaty nie ma.

Niemniej prace archeologów przyniosły inne efekty. Odkryto wejście do tajemniczej, nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z XV wieku, a także kamienny fundament, będący podstawą do barokowego, XVII wiecznego ołtarza. Trwają badania, które mają udzielić odpowiedzi na pytanie, czy ołtarz ten znajduje się w Bobrownikach w kościele św. Wawrzyńca.

Choć archeolodzy zakończyli już prace, to w kościele nadal działają ekipy remontowe. Jeszcze przez jakiś czas wyłączone z użytkowania będzie wnętrze kościoła, a msze św. odprawiane będą w kaplicy albo na zewnątrz.

Jak zapewnia proboszcz parafii, ojciec Marek Pardon, remont kościoła św. Małgorzaty idzie zgodnie z planem i zakończy się do końca tego roku.

Prace są możliwe dzięki realizacji projektu „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu”, na którego Werbiści uzyskali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Całkowity koszt prac wyniesie około 2,4 mln zł, a wykonane zostaną: instalacja centralnego ogrzewania, izolacja fundamentów, naprawa dachu i wieży wraz z odwodnieniem, czyszczenie, naprawa i konserwacja witraży, uzupełnienie ubytków w elewacji obiektu sakralnego, prace konserwacyjne posadzek, ścian i stropów, a także montaż monitoringu wokół kościoła.

remont sw. Małgorzaty.jpg


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.