Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Ponad 41 mln zł dofinansowania na rewitalizację Bobrka

Bardzo się cieszę, że kolejny projekt w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji otrzymał dofinansowanie. Dowodzi to, że proces rewitalizacji Bytomia nie jest zagrożony, a przygotowane przez nas wnioski są dobre – mówi prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Remontowany kościół św. Małgorzaty

Data publikacji: 5 października 2018
logo kolor.jpg
Archeolodzy zakończyli prace we wnętrzu kościoła św. Małgorzaty. Na fundamenty romańskiej świątyni, których szukali, nie natrafili, ale na tym nie koniec poszukiwań. W przyszłym roku przeszukamy całe Wzgórze św. Małgorzaty, bo całkiem prawdopodobne, że mogła znajdować się ona w innym miejscu grodu – mówi Beata Badura, archeolog z Muzeum Górnośląskiego.

Jak wyglądała taka świątynia, można się przekonać, udając się do Siewierza. Tam znajduje się, jeden z najstarszych w Polsce, kościół św. Jana Chrzciciela. Mierzy zaledwie 6 na 9 metrów. Świątynie budowane w tych czasach były bardzo małe – opowiada Beata Badura. Wstęp do nich miał zazwyczaj kasztelan i jego najbliżsi, nie wykluczamy zatem, że fundamenty bytomskiego romańskiego kościoła znajdują się w miejscu innym, niż szukaliśmy. W przyszłym roku, we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przeszukamy teren za pomocą georadaru. Nie możemy jednak wykluczyć, że fundamentów neoromańskiego kościoła już na Wzgórzu św. Małgorzaty nie ma.

Niemniej prace archeologów przyniosły inne efekty. Odkryto wejście do tajemniczej, nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z XV wieku, a także kamienny fundament, będący podstawą do barokowego, XVII wiecznego ołtarza. Trwają badania, które mają udzielić odpowiedzi na pytanie, czy ołtarz ten znajduje się w Bobrownikach w kościele św. Wawrzyńca.

Choć archeolodzy zakończyli już prace, to w kościele nadal działają ekipy remontowe. Jeszcze przez jakiś czas wyłączone z użytkowania będzie wnętrze kościoła, a msze św. odprawiane będą w kaplicy albo na zewnątrz.

Jak zapewnia proboszcz parafii, ojciec Marek Pardon, remont kościoła św. Małgorzaty idzie zgodnie z planem i zakończy się do końca tego roku.

Prace są możliwe dzięki realizacji projektu „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu”, na którego Werbiści uzyskali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Całkowity koszt prac wyniesie około 2,4 mln zł, a wykonane zostaną: instalacja centralnego ogrzewania, izolacja fundamentów, naprawa dachu i wieży wraz z odwodnieniem, czyszczenie, naprawa i konserwacja witraży, uzupełnienie ubytków w elewacji obiektu sakralnego, prace konserwacyjne posadzek, ścian i stropów, a także montaż monitoringu wokół kościoła.

remont sw. Małgorzaty.jpg


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.