Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Rekonstrukcja w Miechowicach

Rekonstrukcja w Miechowicach Data publikacji: 28 stycznia 2018O wartości Rekonstrukcji jako „żywych lekcji historii” można by długo rozprawiać. Wystarczy jednak choć raz uczestniczyć w tego rodzaju przedstawieniu, by przekonać się na własne oczy jaką wspaniałą mają moc edukacji i utrwalania prawdy historycznej - mówił prezydent Damian Bartyla podczas wczorajszej rekonstrukcji.

Dokładnie 73 lata temu miały miejsce w Miechowicach krwawe i dramatyczne wydarzenia. Nacierająca Armia Czerwona dokonała niewyobrażalnych zbrodni, mordując około 400 mieszkańców Miechowic. Dziś dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii ze stowarzyszenia Pro Fortalicium mieliśmy okazję zobaczyć rekonstrukcję tych walk.

Wierzę, że możliwość obejrzenia widowiska, umundurowania i uzbrojenia poszczególnych grup historycznych będzie dla naszych widzów i mieszkańców niezapomnianą okazją do odtworzenia obrazów i wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce w 1945 roku, tu w Miechowicach - dodał prezydent witając zgromadzonych mieszkańców i organizatorów.

W rekonstrukcji udział wzięło 120 osób z 17 grup rekonstrukcyjnych. z Polski, Czech oraz Słowacji w postać zamordowanego ks. Jana Frenzla, będącego symbolem pomordowanych wcielił się ks. Marcin Paś.

Widowisko nie było jedyną atrakcją jaka czekała dziś na odwiedzających. Zwiedzić można było wystawy poświęcone Śląskiemu Wrześniu, starych komputerom PC, 100-leciu kościoła pw. Bożego Ciała w Miechowicach, sprzętu policyjnego zorganizowanej wspólnie przez policjantów z Komisariatu I oraz KMP Bytom. Można było też odwiedzić odrestaurowany schron, a po zakończeniu rekonstrukcji z bliska można było podziwiać umundurowanie oraz uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

Imprezie towarzyszył wykład Dariusza Pietruchy, prezesa Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, dotyczący przebiegu walk o Miechowice w styczniu 1945 roku, który odbył się w piątek w budynku „Ciszy Syjonu” Parafii Ewangelicko-Augsburskej w Miechowicach odbył się
Organizatorem wydarzeń w Miechowicach /26 i 78 stycznia/ było Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, a w szczególności pasjonaci historii Miechowic i Bytomia – Ireneusz Okoń oraz Andrzej Habraszka.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.