Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Reginald Ches

Reginald Ches Data publikacji: 9 grudnia 2013Urodziłem się w Poznaniu, a okres II wojny światowej spędziłem w Szamotułach. W 1945 roku, po śmierci mojej matki, wychowywali mnie oraz o rok starszą siostrę dziadkowie. W 1947 – gdy byłem uczniem trzeciej klasy – ojciec, po powrocie z obozu, za namową mieszkającego na Śląsku przyrodniego brata postanowił przeprowadzić się do Bytomia.

W Bytomiu odkryłem sport: hokej na trawie, koszykówkę, boks, judo, kolarstwo, tenis, sporty wodne, a w szczególności piłkę nożną. Choć jestem już po siedemdziesiątce, to codziennie ćwiczę, a rocznie pokonuję na rowerze do 8 tysięcy kilometrów. Kiedyś w Bytomiu, na każdym skwerze i wolnym placu dzieciaki kopały piłkę: na skrzyżowaniu ulic Matejki z Wolności, Musialika i Alojzjanów, na Placu Wojska Polskiego czy przy Szybie Bolko.

Trudno przychodziło mi odrabianie zadań domowych, bo koledzy i piłka już czekali na „boiskach”. Większość moich przyjaciół z dzieciństwa została piłkarzami – zresztą Polonia Bytom składała się kiedyś tylko i wyłącznie z bytomian. Moje drugie, bardzo mocne spoiwo z Bytomiem to Szkoła Budowalana, w której najpierw byłem uczniem, a później nauczycielem. Tam również poznałem swoją żonę Gabrielę – również nauczycielkę tej szkoły. Słynna bytomska „budowlanka” ukierunkowała moja dalsze życie i wybór zawodu.

W 1958 roku, zaraz po ukończeniu Technikum Budowlanego zostałem powołany do czynnej służby wojskowej, gdzie dodatkowo.... często malowałem obrazy olejne dla różnych jednostek wojskowych. Jako technik budowlany prowadziłem różne budowy na terenie Bytomia, Szombierek, Miechowic (osiedle mieszkaniowe na ul. Francuskiej) i Dąbrowy Górniczej (Huta Katowice). Równocześnie ukończyłem studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, zostałem rzeczoznawcą ds. szkód górniczych oraz uczyłem w „budowlance”.

Dzięki temu, że przeprowadzałem ekspertyzy domów pod względem szkód górniczych bardzo dobrze poznałem bytomską architekturę. Często z wielkim żalem oglądałem piękne, bogato zdobione kamienice, które niszczały z biegiem lat. Górniczy charakter miasta niewątpliwie odcisnął na nich swoje piętno. Z drugiej strony, kolejne wizyty w Bytomiu mile zaskakują, ponieważ wiele budynków jest zadbanych i wyremontowanych. Cieszy mnie to, bo Bytom jest moim ukochanym miastem, w którym spędziłem ponad 40 wspaniałych lat.

Od 2000 roku, czyli od czasu gdy Recklinghausen, w którym mieszkam od 24 lat zostało miastem partnerskim Bytomia, bywam tu zdecydowanie częściej i przyjeżdżam z jak największą chęcią: wspominam, zwiedzam, szukam „śladów” przeszłości. W Bytomiu odwiedzam również mieszkające tu wciąż rodzeństwo oraz swoich przyjaciół - w szczególności Leszka Dziuba z rodziną. Bardzo ciepło wspominam stary Torkacik - w niczym nie przypominający tego obecnego-nowoczesnego - na którym rozegrałem wiele towarzyskich spotkań piłkarskich.

Zawsze będę tęsknił za Bytomiem, za moją kochaną Polonią Bytom, której losem jestem bardzo przejęty. Jako ratownik wodny wspominam mile WOPR, Budowlankę, tenisowy klub „Górnik” i wszystko, co dotyczy sportu w Bytomiu. Od kilku lat, odkąd jestem na emeryturze zacząłem ponownie malować obrazy. Jeden z moich ulubionych przedstawia dwa bliskie mi miasta: Bytom oraz Recklinghausen z ich najbardziej reprezentatywnymi symbolami. Chciałbym, aby oba te miasta ciągle się rozwijały i ściśle ze sobą współpracowały.

Reginald Ches - absolwent bytomskiej „Budowlanki” oraz Politechniki Śląskiej. Rzeczoznawca budowlany ds. Szkód górniczych. W Bytomiu mieszkał przez 41 lat, obecnie mieszka w Recklinghausen – partnerskim mieście Bytomia. Z zamiłowania malarz –amator.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.