Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2018, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

10 mln na przebudowy bytomskich dróg

Projekty inwestycyjne z Metropolitalnego Funduszu Solidarności otrzymają dofinansowanie. Wśród miast, które skorzystają ze wsparcia jest także Bytom. Decyzję w sprawie przyznania dotacji podjęto 16 lutego podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Quo vadis Europo? O Europie w Bytomiu

Quo vadis Europo? O Europie w Bytomiu Data publikacji: 31 marca 2017Ponad 250 osób wzięło udział w Bytomskich Spotkaniach Europejskich zorganizowanych w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Był to zarazem finał marcowej odsłony wydarzenia poświęconego tematyce integracji europejskiej.

60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich przyspiesza debatę o przyszłości Unii Europejskiej. Nowe linie podziału i obecne problemy dotyczące wspólnoty oznaczają, że wybór, w którego obliczu staje Europa, nabiera fundamentalnego znaczenia. Jak radzić sobie z problemem uchodźców czy atakami terrorystycznymi. To wyzwania, które stoją obecnie przed UE. W Bytomiu chcemy o tych trudnych problemach rozmawiać - podsumował po spotkaniu Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
 
Podczas spotkania przybliżono uczestnikom, czym są Traktaty oraz jak doszło do ich podpisania.  Z kolei o wspólnym rynku, EWG i  EWWiS, opowiedzieli prelegenci: Magdalena Bosek, koordynator cyklu BSE od 2013 roku, politolog specjalizująca się w relacjach międzynarodowych oraz Grzegorz Świetlik, historyk, związany z wielokulturowością, koordynator programów dotyczących regionalizmu i integracji europejskiej.
Utworzenie EWG zbiegło się w czasie z dynamicznym rozwojem badań nad wykorzystaniem atomu. Dlatego też obok Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą drugą umową układających się stron był traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. To jedyne tej formy międzynarodowe porozumienie utrwalające współpracę i pokój międzynarodowy, dlatego Traktaty Rzymskie ciągle w 60 lat po ich podpisaniu zachowują swą aktualność – mówił Grzegorz Świetlik.
 
Organizatorzy przeprowadzili również krótką ankietę, aby dowiedzieć się, co myślą młodzi bytomianie o UE - czy Polska powinna zostać w UE czy z niej wyjść. W przeważającej większości respondenci są za pozostaniem Polski w UE. Uczestnikami spotkania byli:słuchacze bytomskiego UTU i CKU, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Państwowych Szkół Budownictwa - Zespołu Szkół,
IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych oraz członkowie klubu europejskiego ze Szkoły Podstawowej nr 54 i IX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie.

Ostatnie marcowe spotkanie poświęcono dobrym obyczajom w relacjach biznesowych oraz normach obwiązujących w sytuacjach oficjalnych. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem,  jakie wzbudził temat wykładu. Uczestnicy pytali m.in. o to, czy goszczący z wizytą w kraju papież traktowany jest jak głowa państwa czy zwierzchnik kościoła – mówi Magdalena Bosek z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM. Nie zabrakło też takich ciekawostek, jak te, iż w złym tonie jest mówienie „smacznego” oraz pisanie „witam” w korespondencji elektronicznej.

Bytomskie Spotkania Europejskie 2017, organizowane są pod honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Ktarzyna Lis, Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.