Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

PSS "Społem" przy pl. Kościuszki 9

PSS "Społem" przy pl. Kościuszki 9 Data publikacji: 10 grudnia 2013Mieszkańcy Bytomia z pewnością nie raz odwiedzili „Delikatesy” przy placu Kościuszki, jednak nie wszyscy pamiętają odbywające w tym samym budynku, w kawiarni „Hawana” dancingi.

Budynek dzisiejszego PSS „Społem” to obiekt wzniesiony w latach 1909-1910, w miejscu po wyburzeniu neorenesansowej poczty z II połowy XIX wieku. Pierwszy budynek poczty był obiektem narożnym, wybudowanym poza pierwotnym centrum miasta, u wylotu ulicy Dworcowej na dzisiejszy plac Tadeusza Kościuszki, który wówczas nosił miano "Kaiser Franz Josef Platz".

Projekt gmachu dzisiejszych „Delikatesów” wykonali architekci Boswan i Knauer z Berlina odzwierciedlając zarazem trendy panujące w architekturze początku XX wieku. Zgodnie z panującą wówczas modą, wybrali obiekt w stylu modernistycznym. W niespełna dwa lata, a wiec jak na ówczesne tempo bardzo szybko wybudowano 5-kondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy, z restauracją, kawiarnią i winiarnią zajmującymi parter i I piętro. Jego właścicielem wraz z pomieszczeniami kawiarni i winiarni zwanych "Cafe Hindenburg" był Paul Zolke.

Po II wojnie światowej nastąpiły zmiany w użytkowaniu budynku, w którym dotąd bogaci mieszkańcy miasta zajmowali mieszkania. Parter przekształcono na sklep spożywczy „Delikatesy”, na piętrze pozostała kawiarnia i restauracja o egzotycznej nazwie „Hawana”. Część mieszkań przekształcono na pomieszczenia biurowe, które zajęły i użytkowały niektóre wydziały Urzędu Miejskiego. W 1982 roku całość budynku przejęła Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem" ,a wszystkie pomieszczenia górnych kondygnacji przystosowano do funkcji biurowej.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.