Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Przyroda na młodzieńcze szaleństwa

Przyroda na młodzieńcze szaleństwa Data publikacji: 24 marca 2017Jak poradzić sobie z burzliwym okresem dojrzewania? Tłumić? Rozmawiać? Tłumaczyć? W Gimnazjum nr 11 w Stroszku wiedzą jak – poprzez kontakt z przyrodą. W ramach innowacji pedagogicznej, wspólnie z pasjonatami przyrody, zorganizowano tam prelekcję „Bytom – z natury zielony”.

Zajęcia dla 15 – osobowej grupy gimnazjalistów poprowadzili Leonard Kłos, przyrodnik z zamiłowania, autor wielu publikacji poświeconych bytomskiej przyrodzie oraz Walter Spałek, prezes Stowarzyszenia „Towarzystwo Suchogórskie”.

Z Gimnazjum nr 11 współpracuję już od wielu lat. Wspólnie zorganizowaliśmy już wiele proekologicznych imprez m.in. konkursów czy wycieczek do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego. Wszystko po to, by zaszczepić w nich zainteresowanie ich małą ojczyzną, ale też pokazać jak wyjątkowa, unikatowa jest bytomska zieleń – mówi Walter Spałek.

Ale jak zachęcić młodych, zbuntowanych do zachwycania się urokami przyrody? Jak zaznacza Walter Spałek, to wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Trzeba się tylko wyposażyć w ciekawe historie, a tych nie brakuje. Tłumaczymy młodym na czym polega gospodarka leśna, w tym myślistwo. Uczymy szacunku do przyrody i tego jak ciekawie można tu spędzać czas. Cieszy nas, że  są zainteresowani, zadają pytania – mówi Walter Spałek.

Prelekcja odbyła się w ramach innowacji realizowanej w Gimnazjum nr 11 „Współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym sposobem niwelowania zaburzeń zachowania uczniów”. W planach są już kolejne proekologiczne inicjatywy, mające uwrażliwić młodych na kontakt przyrodą. Wkrótce uczniowie zaangażują się w akcję wiosennego sprzątania Suchogórskiego Labiryntu Skalnego.

Autor: AK
Zdjęcia: aarch, Gimnazjum nr 11

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.