Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 czerwca 2018, Bogna, Florentyna, Rafal

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Przyjdź i zobacz najlepszych kolarzy na świecie!

Przyjdź i zobacz najlepszych kolarzy na świecie! Data publikacji: 4 lipca 2016Trwa wielkie odliczanie do jednej z największych imprez kolarskich na świecie  – 73. Tour de Pologne. Już za kilka dni, 12 lipca rozpoczną zmagania najlepsi kolarze, którzy dzień później 13 lipca zaprezentują się w Bytomiu, gdzie będą walczyć o punkty w klasyfikacji „Premii Specjalnej”.

Tour de Pologne do naszego miasta zawita po prawie 70. latach. Po raz ostatni kolarze zaprezentowali się na ulicach Bytomia w 1947 i 1948 roku. II etap liczący 153 km długości rozpocznie się w Tarnowskich Górach, a zakończy w Katowicach. Kolarze przejadą z Tarnowskich Gór przez Piekary Śląskie, Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie do Katowic. Drugi dzień rywalizacji kolarzy w wyścigu Tour de Pologne to klasyczny płaski etap, na którym główne role powinni odgrywać sprinterzy. Kolarze wystartują z Tarnowskich Gór i pojadą na południe odkrywając malownicze oblicze Górnego Śląska. Po drodze powalczą na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich oraz na Premii Specjalnej w Bytomiu /meta będzie się znajdować na Placu Jana III Sobieskiego/.

Przez Bytom najlepsi kolarze przejadą głównymi drogami miasta: Dworską, Powstańców Śląskich, Witczaka, Matejki, Piłsudskiego, pl. Jana III Sobieskiego, Kwietniewskiego, Wrocławską, Kolejową, pl. Wolskiego, Łagiewnicką, Świętochłowicką, Świętego Piotra i Tulipanów. Wyścig do Bytomia zawita około 16.10, jednak już od 12.00 na Placu Jana III Sobieskiego /meta premii specjalnej/ będzie trwała impreza towarzysząca wyścigowi kolarskiemu. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie można nie tylko oznakować swój rower, wziąć udział w licznych zabawach i grach, ale również zapoznać się z zawodem policjanta i strażaka czy zajrzeć do środka wozu policyjnego i strażackiego Nie zabraknie także słodkości i konkursów z nagrodami.

Tour de Pologne rozgrywany jest w naszym kraju od 1928 roku. To jeden z najważniejszych, obok Tour de France, Giro d`Italia i Vuelta Epsana, wyścigów kolarskich, jaki odbywa się na świecie. Tegoroczna edycja Tour de Pologne odbędzie się pod hasłem „Szlakiem historii”. Zaprezentowane zostaną miasta, które odegrały w historii naszego kraju szczególne znaczenie. Oczywiście nie mogło wśród nich zabraknąć Bytomia, jednego z najstarszych miast w Polsce, które prawa miejskie otrzymało w 1254 roku.

Więcej o wyścigu kolarskim w specjalnej zakładce TOUR DE POLOGNE

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Szymon Gruchalski/www.tourdepologne.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.