Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Przemysław Nadolski

Przemysław Nadolski Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom – Meine Heimatstadt – moje rodzinne miasto. Widzę, jak bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. Niepokoi mnie stan historycznej zabudowy miasta, niegdyś pięknej, dziś zrujnowanej i wyburzanej. Bo bytomskie zabytki, choć niejednokrotnie cenniejsze i piękniejsze od tych, które można oglądać np. w Katowicach, popadają w ruinę, nie tyle z braku pomysłu, co z braku pieniędzy.

By uatrakcyjnić miasto pod względem turystycznym, niewielkim nakładem pracy można byłoby udostępnić zwiedzającym np. wieżę ciśnień przy ul. Oświęcimskiej. Podobną koncepcję przy pomocy PTTK  zrealizowały Gliwice (wieża kościelan), dlaczego  więc nie spróbować w Bytomiu? Nie mamy nic do stracenia. Historią Górnego Śląska na początku zajmowałem się hobbystycznie, dopiero z czasem „topografia historyczna" stała się moim zawodem. Jedno z pierwszych moich bytomskich odkryć dotyczyło placu Wojska Polskiego.

W miejscu, gdzie dziś stoją 10-piętrowe wieżowce funkcjonowała w latach 20. XX wieku kopalnia. Małymi krokami, idzie lepsze. Jednak, by móc uratować w Bytomiu to, co najcenniejsze, zanim będzie za późno, niezbędne są inwestycje, może najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie strefy ekonomicznej. Pozytywnie oceniam projekt Agory. To wielka szansa na ożywienie ścisłego centrum miasta.

Przemysław Nadolski - historyk - detektyw; dzięki jego interwencji do Bytomia powróciła z Warszawy rzeźba Lwa Śpiącego autorstwa Teodora Kalidego i Christiana Raucha,; autor wielu publikacji poświęconych dziejom Bytomia.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.