Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2018, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Przemysław Matyjaszek

Przemysław Matyjaszek Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć w dowodzie osobistym widnieje: urodzony w Rudzie Śląskiej, jestem i czuję się stuprocentowym bytomianinem. To miasto, które zaskakuje.

Z jednej strony zaniedbane górnicze zagłębie, z drugiej piękne miasto z bogatą architekturą i terenami zielonymi, które obalają mit czarnego Śląska. Nie jest też tajemnicą, że Bytom zasłynął w świecie dzięki dżudo. Ogromnej popularności tej dyscypliny sportu można było upatrywać w sukcesach Waldemara Legienia. Teraz, trudniej niż kiedykolwiek, zainteresować młodzież sportem, która zamiast np. pobiegać w parku, woli biegać w wirtualnym świecie siedząc za konsolą do gier.

Niemniej co roku do klubu zgłasza się ok. 200 dzieci chcących trenować dżudo. Oczywiście nie każdy będzie mistrzem, część trenujących z różnych względów rezygnuje z tej dyscypliny na rzecz innej. Można jednak powiedzieć, że nawet krótkotrwała przygoda z dżudo czy zapasami zaszczepia w młodych pasję do sportu. Od dłuższego czasu trenerzy Czarnych jeżdżą też do przedszkoli, gdzie prowadzą zajęcia gimnastyczne i próbują, często z powodzeniem, zarazić najmłodszych „chorobą zwaną dżudo”.

W tym sporcie nie ma kanonów jak powinni wyglądać zawodnicy, czy powinni być wysocy czy niscy, grubi czy chudzi. Liczą się chęci, zapał i serce. Renoma klubu, dobra kadra zawsze przyciągnie chętnych. Wypracowana przez dziesiątki lat marka Czarnych Bytom cieszy się ogromnym zaufaniem. Bytom potrzebuje dużego nakładu pieniędzy i dobrych pomysłów. Wiem, że nie stanie się cud, ale trzeba iść do przodu i myśleć o młodych, bo w nich siła.

Przemysław Matyjaszek – dżudoka, wielokrotny Mistrz Polski, olimpijczykAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.