Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Przemysław Matyjaszek

Przemysław Matyjaszek Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć w dowodzie osobistym widnieje: urodzony w Rudzie Śląskiej, jestem i czuję się stuprocentowym bytomianinem. To miasto, które zaskakuje.

Z jednej strony zaniedbane górnicze zagłębie, z drugiej piękne miasto z bogatą architekturą i terenami zielonymi, które obalają mit czarnego Śląska. Nie jest też tajemnicą, że Bytom zasłynął w świecie dzięki dżudo. Ogromnej popularności tej dyscypliny sportu można było upatrywać w sukcesach Waldemara Legienia. Teraz, trudniej niż kiedykolwiek, zainteresować młodzież sportem, która zamiast np. pobiegać w parku, woli biegać w wirtualnym świecie siedząc za konsolą do gier.

Niemniej co roku do klubu zgłasza się ok. 200 dzieci chcących trenować dżudo. Oczywiście nie każdy będzie mistrzem, część trenujących z różnych względów rezygnuje z tej dyscypliny na rzecz innej. Można jednak powiedzieć, że nawet krótkotrwała przygoda z dżudo czy zapasami zaszczepia w młodych pasję do sportu. Od dłuższego czasu trenerzy Czarnych jeżdżą też do przedszkoli, gdzie prowadzą zajęcia gimnastyczne i próbują, często z powodzeniem, zarazić najmłodszych „chorobą zwaną dżudo”.

W tym sporcie nie ma kanonów jak powinni wyglądać zawodnicy, czy powinni być wysocy czy niscy, grubi czy chudzi. Liczą się chęci, zapał i serce. Renoma klubu, dobra kadra zawsze przyciągnie chętnych. Wypracowana przez dziesiątki lat marka Czarnych Bytom cieszy się ogromnym zaufaniem. Bytom potrzebuje dużego nakładu pieniędzy i dobrych pomysłów. Wiem, że nie stanie się cud, ale trzeba iść do przodu i myśleć o młodych, bo w nich siła.

Przemysław Matyjaszek – dżudoka, wielokrotny Mistrz Polski, olimpijczykAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.