Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Przemysław Łukasik

Przemysław Łukasik Data publikacji: 9 grudnia 2013To miasto jest prawdziwym wyzwaniem dla architektów! Tkwi w nim ogromna siła, magia, potencjał! Ktoś może pomyśleć, że mówię tak, bo całe życie spędziłem w Bytomiu, ale stwierdzam to obiektywnie, jako architekt.

Można tu uratować wiele obiektów i zrealizować architektoniczne marzenia. Siedem lat temu znajomi patrzyli na mnie z niedowierzaniem, a rodzina z obawą, kiedy poinformowałem ich o pomyśle zamieszkania w starej, opuszczonej lampiarni po kopalni Orzeł Biały. A przecież na całym świecie jest tak, że adaptuje się stare budynki na potrzeby użytkowe. Faktycznie, było to ogromne ryzyko. Najpierw trzeba było zrobić projekt, uzyskać szereg pozwoleń na przebudowę obiektu i przede wszystkim zainwestować pieniądze, ale opłacało się. Teraz mam dużo przestrzeni, mieszkam w niekonwencjonalnym miejscu, a moi dwaj synowie nie tłoczą się w ciasnym „M”. Dochodzą mnie słuchy, że mój Bolko-loft jest obiektem zazdrości, nawet kolegów po fachu. Tymczasem, takich obiektów może być znacznie więcej. Bytom to miasto, które urzeka architekturą. Jest tu wiele miejsc, które można ocalić od zapomnienia. To prawda, że trzeba mieć dużo siły i wiary w sukces, ale to, czy żyjemy w ładnym i ciekawym otoczeniu w dużej mierze zależy od nas samych.

 Przemysław Łukasik, architekt.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.