Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Przekazanie światła i radosne oczekiwanie

Przekazanie światła i radosne oczekiwanie Data publikacji: 14 grudnia 2017Zapraszamy mieszkańców Bytomia na niecodzienne wydarzenie, jakim jest "Przekazanie światła". 16 grudnia w ramach inicjatywy lokalnej w lokalizacji 2, w domu parafialnym przy kościele św. Trójcy (ul. Piekarskiej) odbędzie się szereg wydarzeń związanych m.in. z postacią św. Łucji. Początek o godz. 15.30.

13 grudnia Kościół obchodzi wspomnienie św. Łucji dziewicy i męczennicy. W sposób szczególny jest czczona w Szwecji. Jej imię pochodzi od łacińskiego słowa lux, co oznacza światło. Jest patronką światła, niewidomych i wszystkich zawodów potrzebujących dobrego wzroku, szwaczek, szewców ... Od św. Łucji rozpoczynano prognozowanie pogody na cały rok.

O godz. 15.30 w domu parafialnym przy kościele św. Trójcy (ul. Piekarska) rozpoczną się warsztaty robienia wianków dla dzieci, godzinę później w kaplicy przyparafialnej wręczone zostaną świece oraz wyświetlony film (wstęp bezpłatny). Pochód ze światłem odbędzie się o godz. 17, a pół godziny później poczęstunek w parafialnej kawiarence.

Ludowe wierzenia mówią, że 13 grudnia - dzień św. Łucji, to data rozpoczęcia przygotowań do świąt, a jej nieprzestrzeganie może wywołać waśnie w rodzinie. Uważa się, że od św. Łucji na wschodzie przestaje ubywać dnia, zatem dzień ten sprzyjał czarom, magii i mocom nieczystym. Okadzano  dom, i podwórko, zwierzętom podawano placki z zielem, aby w czasie długiej nocy, żadne zło ich nie dotknęło, a wiedźmy nie rzuciły złych czarów.

Wedle dawnych podań św. Łucja służyła chrześcijanom więzionym w katakumbach. Przynosiła im jedzenie, w ciemnościach drogę oświetlały jej świece wplecione w wianek.  Szczególnie uroczyście obchodzi się to święto w Szwecji, ale w Polsce również podtrzymywana jest ta tradycja. Młode dziewczęta w białych szatach z wiankami i świecami celebrują nadejście dobrego, radosnego czasu, świątecznego oczekiwania.

Lokalizacja 2 to obszar otoczony ulicami: Webera, Jainty, Wrocławska, Piekarsaką i Piłsudskiego, obejmujący także ulicę Kwietniewskiego i Browarnianą wraz z budynkami i podwórkami.

1pasek_ue.jpg


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.