Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom odNowa

Przedstawiamy Państwu działania podejmowane w ramach rewitalizacji miasta Bytom.

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Przekazanie światła i radosne oczekiwanie

Przekazanie światła i radosne oczekiwanie Data publikacji: 14 grudnia 2017Zapraszamy mieszkańców Bytomia na niecodzienne wydarzenie, jakim jest "Przekazanie światła". 16 grudnia w ramach inicjatywy lokalnej w lokalizacji 2, w domu parafialnym przy kościele św. Trójcy (ul. Piekarskiej) odbędzie się szereg wydarzeń związanych m.in. z postacią św. Łucji. Początek o godz. 15.30.

13 grudnia Kościół obchodzi wspomnienie św. Łucji dziewicy i męczennicy. W sposób szczególny jest czczona w Szwecji. Jej imię pochodzi od łacińskiego słowa lux, co oznacza światło. Jest patronką światła, niewidomych i wszystkich zawodów potrzebujących dobrego wzroku, szwaczek, szewców ... Od św. Łucji rozpoczynano prognozowanie pogody na cały rok.

O godz. 15.30 w domu parafialnym przy kościele św. Trójcy (ul. Piekarska) rozpoczną się warsztaty robienia wianków dla dzieci, godzinę później w kaplicy przyparafialnej wręczone zostaną świece oraz wyświetlony film (wstęp bezpłatny). Pochód ze światłem odbędzie się o godz. 17, a pół godziny później poczęstunek w parafialnej kawiarence.

Ludowe wierzenia mówią, że 13 grudnia - dzień św. Łucji, to data rozpoczęcia przygotowań do świąt, a jej nieprzestrzeganie może wywołać waśnie w rodzinie. Uważa się, że od św. Łucji na wschodzie przestaje ubywać dnia, zatem dzień ten sprzyjał czarom, magii i mocom nieczystym. Okadzano  dom, i podwórko, zwierzętom podawano placki z zielem, aby w czasie długiej nocy, żadne zło ich nie dotknęło, a wiedźmy nie rzuciły złych czarów.

Wedle dawnych podań św. Łucja służyła chrześcijanom więzionym w katakumbach. Przynosiła im jedzenie, w ciemnościach drogę oświetlały jej świece wplecione w wianek.  Szczególnie uroczyście obchodzi się to święto w Szwecji, ale w Polsce również podtrzymywana jest ta tradycja. Młode dziewczęta w białych szatach z wiankami i świecami celebrują nadejście dobrego, radosnego czasu, świątecznego oczekiwania.

Lokalizacja 2 to obszar otoczony ulicami: Webera, Jainty, Wrocławska, Piekarsaką i Piłsudskiego, obejmujący także ulicę Kwietniewskiego i Browarnianą wraz z budynkami i podwórkami.

1pasek_ue.jpg


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.