Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Proroctwa Sybilli

Data publikacji: 10 grudnia 2013W starożytności Sybillami nazywano wieszczki, które mieszkały w grotach lub nad jeziorami. Za najsłynniejszą grecką wieszczkę uważano Sybillę z jońskiego miasta Erytre.

Tak jak w odległych wiekach – starożytności, średniowieczu, a także i współcześnie – wyrocznie spisane w greckich heksametrach pobudzają ludzką wyobraźnię. Okoliczna Bytomiowi ludność tak wyobrażała sobie Sybillę:
Siedzi ona w pewnej wieży i zajęta jest ręcznym szyciem koszuli. Pracuje wyłącznie nocami, bo w ciągu dnia śpi. Jedną noc zajmuje jej wykonanie jednego ściegu, lecz w ciągu dnia gdy zasypia, zjawia się z nieba anioł, który pruje to, co zostało wykonane w ciągu nocy. Przepowiednia bowiem głosi, że jeżeli koszula zostanie wykończona, nastąpi koniec świata i dzień Sądu Ostatecznego.
Wśród proroctw Sybilli wymienia się między innymi, że: Gdy ludzie będą latać w powietrzu jak ptaki, i pływać jak ryby, to wtedy nadejdzie koniec świata; Gdy człowiek będzie w stanie sięgać po błyskawice i słońce na niebie, wtedy też nastąpi koniec świata; Gdy kręte drogi wyprostują się, a po nich pojedzie ognisty wóz, będzie to znak, że Sąd Ostateczny jest już bliski.

 [Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 10; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 37]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.