Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2019, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Promenada na Rozbarku już prawie na ukończeniu

Promenada na Rozbarku już prawie na ukończeniu Data publikacji: 10 stycznia 2019Kładka nad ul. Siemianowicką, oświetlenie, sześć tablic pamiątkowych, nowe ławki, trejaże, a także wykonanie większości traktów pieszych. Promenada na Rozbarku - budowana po dawnej kolei wąskotorowej - łącząca ul. Pszczyńską z ul. Alozjaznów jest prawie gotowa. Niestety decyzją poprzednich władz miasta nie przewidziano odtworzenia linii kolei wąskotorowej.

Przypomnijmy, że budowę promenady realizuje Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu w ramach zadania „Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku”. Inwestycja warta około 12 mln zł została podzielona na trzy części - budowę promenady wraz z oświetleniem, prace związane z wyburzeniami budynków zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz zagospodarowaniem terenów.

Budowa promenady trwa już od kilku miesięcy, ale jej charakterystycznym symbolem jest zbudowana w listopadzie 2018 roku kładka nad ulicą Siemianowicką, która połączy pieszy trakt od ul. Pszczyńskiej na trasie linii dawnej kolei wąskotorowej z ulicami: Kochanowskiego, św. Kingi, Jaronia, Musialika i Alojzjanów.

Niestety poprzednie władze miasta nie wsłuchały się w nasze apele i wybudowana kładka nie daje możliwości odtworzenia linii wąskotorowej. To spora strata bo jej odtworzenie i połączenie zakładów naprawczych przy ul. Brzezińskiej z dworcem kolejowym i dalej parowozownią przy ul. Reja stworzyłoby unikatowy, wewnątrz miejski, szlak zabytków techniki – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia

Do tej pory wykonano większość deptaków wzdłuż promenady, jak również zakończono instalację oświetlenia, koszy i ławek, trejaży oraz tablic pamiątkowych, które przypominają historię Rozbarku. Teren wymaga jeszcze gruntownego uprzątnięcia.

Większość robót przy budowie promenady została już wykonana. Pozostały jeszcze do ukończenia deptaki wzdłuż ulicy Jaronia i Świętej Kingi, a także wykończenie promenady łączącej ul. Świętej Kingi z ul. Witczaka. Wszystkie prace powinny zakończyć się do końca marca
– mówi Robert Białas, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

W ramach projektu rewitalizacji Rozbarku mają również powstać: nowe place zabaw w rejonie  ul. Siennej/Pszczyńskiej, sąsiedzkie ogródki warzywno-ziołowo-kwiatowe wraz z małymi placami zabaw w rejonie ul. Musialika 1 i 3 oraz ul. Alojzjanów 26 i 28. Zmiana oblicza czeka też pl. Świętej Barbary, będący niejako rozbarskim Rynkiem. Jego przebudowa i nowe zagospodarowanie będzie polegało na urządzeniu tam ścianki wspinaczkowej, plenerowej sceny, łuku tanecznego, fontanny i posadzkowych trampolin. Zagospodarowane zostaną również tereny przy ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi, gdzie powstanie nowy tematyczny plac zabaw - Angry Birds, karuzela tarczowa oraz bujaki.

Również przy ul. Musialika 18 powstanie tematyczny plac zabaw z zamontowanym urządzeniem zabawowym w formie klatki.

Przy skwerze „Szynol” zostanie rozbudowany dotychczasowy plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna, ponadto zostanie wybudowane nowe boisko wielofunkcyjne, a także zostaną zamontowane urządzenia zręcznościowe Parkour.

Na terenie pomiędzy ul. Alojzjanów a parkingiem przy ul. Staffa powstanie zewnętrzna siłownia terenowa z czternastoma urządzeniami siłowymi, w tym z trzema przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych. W bezpośrednim sąsiedztwie powstanie także ścieżka zdrowia dla dzieci. Przy zbiegu ulic Alojzjanów i Musialika powstanie teren rekreacyjno - sportowy z zamontowanymi urządzeniami Skate Parku.

Obecnie dla wyposażenia większości tych placów zostały już zakupione i zmagazynowane przez wykonawców urządzenia.

„Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.